Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Łatwiej nie będzie? Rok 2012 na rynku pracy

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_3af9312b1a2307651.jpg
Łatwiej nie będzie? Rok 2012 na rynku pracy

To nie będzie łatwy rok – uważa większość analityków. Nastroje poprawia jednak Euro 2012 i pokładane w tym wydarzeniu nadzieje na napędzenie zatrudnienia w niektórych branżach. 

Według przyjętej przez rząd ustawy budżetowej na 2012 rok, w trakcie nadchodzących 12 miesięcy na rynku zatrudnienia nie będzie ani znacznie gorzej, ani znacznie lepiej niż rok wcześniej. Z ujętych w budżecie prognoz wynika, że poziom bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2011 roku – miernik ma wynieść 12,3%. 

Projekcje zagranicznych ekspertów dla polskiego rynku pracy  są zbieżne z „wyważonymi” szacunkami rządu. Światowa czołówka analityczno-badawcza prognozuje niewielkie zmiany w poziomie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego roku. Przewidywania nie są jednak jednoznaczne. O ile Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadają spadek bezrobocia, OECD przewiduje jego wzrost. Wszystkie organizacje zgodnie twierdzą natomiast, że w 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce zatrzyma się na jednocyfrowym poziomie.

Mimo wskaźnikowej stagnacji, wielu ekspertów uważa, że dla niektórych branż motorem rozwoju będą mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. W związku z końcowymi przygotowaniami do tej imprezy prognozuje się boom rekrutacyjny w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dodatkowo, każdy hotel czy restauracja to kilkanaście miejsc pracy w ich otoczeniu – między innymi w transporcie (np. taksówkarze), rolnictwie (np. dostawcy produktów żywnościowych) czy usługach (np. firmy ochroniarskie).

Zdaniem analityków przynajmniej do połowy roku na brak pracy nie powinni narzekać zatrudnieni w budownictwie. Możliwe jednak, że potem firmy budowlane odczują skokowy spadek zamówień. Główną przyczyną może stać się brak nowych kontraktów realizowanych obecnie w związku z Euro 2012. Na pełne ręce roboty mogą również liczyć wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Już od kilku lat znajdują się na liście 10 najbardziej poszukiwanych profesji w Polsce i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

2011-12-29 ,