Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Laboratoria bio- i nanotechnologiczne zaczynają pracę we Wrocławiu

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_46ee3ee133331029.jpg
Laboratoria bio- i nanotechnologiczne zaczynają pracę we Wrocławiu
Oddano do użytku pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ulokowano w nim pięć laboratoriów z dziedziny biotechnologii i dwa nanotechnologii. Do końca 2014 r. spółka zainwestuje w kampus ponad 500 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Klaudia Piątek, w pierwszym budynku jest ponad 1600 metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej.

Otwierane specjalistyczne obiekty to m.in. laboratorium krystalografii z pracowniami dyfraktometrii, laboratorium spektroskopii optycznej, laboratorium magnetycznego rezonansu jądrowego, laboratorium spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera, laboratorium spektrometrii mas, laboratorium chromatografii gazowej, laboratorium spektroskopii atomowej oraz laboratorium analiz podstawowych. Ich budowa i wyposażenie kosztowały 36 mln zł.

„Trzy kolejne budynki kampusu Pracze, w których uruchomimy 60 laboratoriów, mają być gotowe do grudnia 2014 r. Spółka zainwestuje w sumie 503 mln zł” – dodała Piątek.

Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to projekt rozpoczęty w 2008 r. Jest współfinansowany z funduszy europejskich.

„W laboratoriach pracują nie tylko naukowcy z Wrocławia, ale również próbujemy zainteresować kampusem Pracze specjalistów z całego świata. Szczególnie zależy nam na ściągnięciu do naszego ośrodka polskich naukowców, którzy odnoszą sukcesy na zagranicznych uczelniach” – powiedziała Piątek.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2007 r. Tworzą go wrocławskie uczelnie wyższe i samorząd miasta. Obecnie w spółce 87 proc. udziałów ma gmina Wrocław, a pozostałe należą do Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.


PAP - Nauka w Polsce


2013-06-18 ,