Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Kudrycka: trzeba „uwłaszczyć naukowców”

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_27e4b78ddb9161370.png
Kudrycka: trzeba „uwłaszczyć naukowców”

To naukowcy, a nie uczelnie powinni mieć prawa majątkowe do swoich wynalazków – mówiła minister nauki Barbara Kudrycka podczas „Okrągłego Stołu Innowacji”. „Uwłaszczenie naukowców” ma być jednym z impulsów pobudzających komercjalizację polskich wynalazków.

Minister nauki przedstawiła propozycje, które mają wzmocnić współpracę między nauką a biznesem. Jedna z propozycji Ministerstwa zakłada, że prawa majątkowe do wynalazków będą mieli tworzący je naukowcy, a nie jak dotąd uczelnie.

– Nazywamy to uwłaszczeniem naukowców – wyjaśniła minister nauki. – Dzięki temu wynalazcy sami dostrzegą interes w tym, by ich rozwiązania technologiczne nie leżały na półkach – dodała.

Początkowo naukowcom we wdrażaniu wynalazków i dynamizowaniu procesu komercjalizacji miały pomagać uczelniane centra transferu technologii.

– Okazało się, że centra powołane do wdrożeń nie bardzo spełniły swoją rolę. W 2011 roku na jedno centrum przypadała komercjalizacja średnio jednego rozwiązania technologicznego – powiedziała minister nauki.

Działo się tak z różnych powodów. Mając środki strukturalne z Unii Europejskiej pracownicy centrów pomagali często w przygotowywaniu wniosków np. o infrastrukturę badawczą dla uczelni.

– Z punktu widzenia rektorów komercjalizacja nigdy nie była priorytetowym zadaniem. Rektor odpowiada i za dydaktykę, i poziom nauki, i wszystkie inne wydarzenia. Dlatego ten rodzaj zadań należał do kompetencji pracowników administracji uczelnianej, którzy nie zawsze byli zainteresowani by wspierać innowacyjność – mówiła minister Kudrycka.

Jeśli zgodnie z zapowiedziami minister dojdzie do „uwłaszczenia naukowców” uczony, który będzie miał gotowy do wdrożenia wynalazek, będzie musiał znaleźć firmę, która chce wdrożyć jego produkt. Z nią będzie negocjował warunki współpracy. – Jeśli właścicielem praw majątkowych będzie bezpośredni autor wynalazku, to będzie osobiście zainteresowany, by negocjować z przedsiębiorcą warunki komercjalizacji – powiedziała Kudrycka.

Dochody z wdrożonego wynalazku czerpać będą: naukowiec, firma oraz uczelnia. Jednak o tym, jak duże będą zyski tej ostatniej, ma zadecydować regulamin ustalony między naukowcem a tą instytucją. Wynalazca musiałby zapłacić uczelni za to, że korzystał z jej sprzętu i laboratoriów.

Zdaniem prezesa Vox Grupy Kapitałowej Piotra Voelkera często sami naukowcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak duży potencjał tkwi w ich badaniach. Dlatego potrzebne są instytucje, które pomogą we wzajemnym zrozumieniu naukowców z przedsiębiorcami. – Niby się porozumiewamy, ale nie słyszymy swoich potrzeb – dodał prezes zarządu KGHM Polska Miedź Herbert Wirth.

Wtórował mu rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka, podkreślając, że w Polsce brakuje ekspertów i firm, które pomogłyby w nawiązywaniu współpracy i kontaktów między nauką a biznesem. – To jest duże pole do zagospodarowania – powiedział rektor AGH.

Zdaniem prezesa Alcatel Lucent Andrzeja Dulki polscy naukowcy wyjeżdżają za granicę, bo tam łatwiej jest im zmienić wynalazek na pieniądze. – Firmy globalne chcą przyjść do państw, które je do tego zapraszają. Polska jeszcze tego nie zrobiła i dlatego jest na końcu listy innowacyjnych państw w Europie – mówił podczas debaty Dulka.

Rozwijające się kraje zazwyczaj wykorzystują modele komercjalizacji stosowane przez kraje bogatsze. – Polska doszła już pod tym względem do sufitu i trzeba znaleźć metody na zmotywowanie przemysłu i pokonanie barier w komercjalizacji – powiedział Dulka.

Pakiet propozycji wspierania innowacji minister Barbara Kudrycka przedstawiła 13 lutego podczas „Okrągłego Stołu Innowacji”. W spotkaniu udział wzięło kilkudziesięciu rektorów szkół wyższych, przedstawicieli wiodących na polskim rynku firm zainteresowanych współpracą z nauką oraz laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators.

Wśród propozycji Ministerstwa znalazło się też możliwość przekazywania przez firmy 1 proc. podatku CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych i zmiana przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.

PAP - Nauka w Polsce

2013-02-16 ,