Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Kolejna partia zawodów do uwolnienia?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c9aba6a51a1589649.jpg
Kolejna partia zawodów do uwolnienia?
Resort sprawiedliwości przygotował kolejną ustawę, zawierającą listę zawodów przeznaczoną do deregulacji. Znajduje się na niej 91 zawodów, podlegających ministerstwom finansów a także transportu, budownictwa i gospodarki wodnej.

Na nowe przepisy dotyczące deregulacji czekają przede wszystkim absolwenci kierunków, które obecnie są obłożone wieloma wymogami, takimi jak obowiązkowa przynależność do samorządu zawodowego, kilkuletnie praktyki po zakończeniu studiów czy też kosztowne egzaminy. Nowe przepisy w założeniu mają likwidować te obostrzenia, które nie są konieczne.

Na liście znajdują się zarówno zawody bardzo niszowe (jak np. konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych) jak i bardziej popularne (makler papierów wartościowych, biegły rewident, agent ubezpieczeniowy czy też doradca podatkowy). Nie oznacza to jednak, że dostęp do tych zawodów będzie zupełnie bezproblemowy.

Najwięcej zmian dotyczyć będzie urbanistów oraz architektów i inżynierów różnych specjalności, posiadających uprawnienia budowlane. W przypadku tej pierwszej grupy nie będzie już trzeba - według propozycji - spełniać żadnego z dotychczasowych warunków. Nawet przynależność do samorządu zawodowego nie będzie obowiązkowa.

Z nowym projektem ustawy deregulacyjnej można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Niewątpliwie ustawa wpłynie nieco na dostęp do niektórych zawodów, jednak droga do jej uchwalenia jest jeszcze długa. Dość powiedzieć, że pierwsza z usta, która miała obowiązywać jeszcze w tym roku, przyjęta będzie prawdopodobnie w I kwartale przyszłego roku.
2012-10-03 ,