Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

KGHM zabierze polskich studentów i naukowców do zagranicznych kopalń na staże i praktyki

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_19893de378281421.jpg
KGHM zabierze polskich studentów i naukowców do zagranicznych kopalń na staże i praktyki

KGHM podpisało list intencyjny z grupą uczelni technicznych: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską i Politechniką Wrocławską. W ramach współpracy między koncernem a uczelniami studenci kierunków związanych z wydobyciem będą mieli okazję do praktyk w kopalniach koncernu na całym świecie. KGHM liczy również na zaangażowanie naukowców w prace badawcze. Pierwsi studenci i naukowcy będą mieli szansę na wyjazd już w tym roku.

– To daje przede wszystkim szanse młodym ludziom do tego, żeby mogli praktykować we wszystkich naszych aktywach. A już jest gdzie, bo przypomnę, że mamy w Chile dwa znaczące, w Stanach Zjednoczonych dwa, w Kanadzie cztery, jedno w Grenlandii, jedno w Niemczech, ale też w naszych jednostkach w Polsce. To jest fantastyczna paleta dla studentów, żeby mogli zapoznać się i poćwiczyć na "organizmie żywym" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Herbert Wirth, prezes KGHM.

Chociaż uczelnie od dawna stawiają na zajęcia praktyczne i współpracę z firmami, to oferty na taką skalę jeszcze nie było.

 – W tym momencie udaje nam się, że wszyscy nasi studenci odbywają praktyki zawodowe, ale jednak to jest skala dużej, globalnej firmy. Te praktyki są tym cenniejsze, że one są rzeczywiście w firmie globalnej prowadzone – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

 – Jest to przełomowa sytuacja – dodaje prof. dr hab. inż Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. – Uczelnie we współpracy z KGHM będą miały duże możliwości, obejmujące nie tylko praktyki w Polsce, ale zarówno studenci, jak i pracownicy będą mogli wyjeżdżać do zagranicznych kopalń KGHM w Chile, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Program obejmie kilkadziesiąt osób. Uczelnie, które będą współpracować z KGHM, już przygotowują nowe kierunki i programy nauczania.

 – Tym przedmiotem jest geologia świata, która jest w tym momencie wykładana, u nas będzie w języku angielskim. Wprowadzamy dodatkowe zajęcia z języka hiszpańskiego, aby pewnym grupom umożliwić właściwy kontakt, szczególnie w tej strefie języka hiszpańskiego, co do tej pory nie było praktykowane w naszej szkole – mówi prof. dr hab. inż. Adam Piestrzyński, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Jak podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tego typu współpraca między biznesem i nauka to pożądany kierunek. Tym bardziej, że o potrzebie wspólnych przedsięwzięć mówi się od dawna.

 – Jeżeli przemysł potrafi zaproponować swoją ofertę dla nauki, potrafi postawić oczekiwania w stosunku do sektora badań naukowych, to wówczas nauka, środowisko inżynieryjne, środowisko politechniczne w sposób naturalny potrafi takim oczekiwaniom sprostać. Ale do tego konieczne jest zaistnienie po stronie przemysłu takiej świadomości, że bez badań i rozwoju trudno jest budować konkurencyjną pozycję firmy w świecie – podkreśla prezydencki minister.

KGHM liczy, że w przyszłości program uda się rozszerzyć na inne uczelnie, także o profilu ekonomicznym.

 – Docelowo w przyszłości chcemy to rozszerzyć na inne uczelnie, myślę tu o SGH, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w Poznaniu, jak również może te uczelnie, które kształcą specjalistów np. w dziedzinie środowiskowej. Najlepszą drogą do tego, żeby mieć kompetentnych pracowników, to zacząć ich kształcić na własnym poletku – podkreśla Herbert Wirth.

2013-03-30 ,