Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Katowice: Prof. Zimbardo opowie, jak zostać bohaterem

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c5e98971cf3336760.jpg
Katowice: Prof. Zimbardo opowie, jak zostać bohaterem

Jak zmotywować się do heroicznego działania i zostać bohaterem dnia codziennego wyjaśni w Katowicach słynny psycholog - prof. Philip Zimbardo. Podczas wykładu otwartego opowie o jednym ze swoich najnowszych pomysłów – specjalnej organizacji non-profit.

Organizatorem spotkania jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, a jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Podczas wykładu "My journey from understanding evil to inspiring heroism" profesor Zimbardo opowie o jednym ze swoich najnowszych projektów. Jest nim organizacja non-profit, której misją jest badanie i pobudzanie heroicznego działania u ludzi w każdym wieku i każdej narodowości.

Prof. Zimbardo wspomina, że jako dziecko dorastające w latach 30. i 40. w Nowym Jorku, w getcie dzielnicy Południowy Bronx, zastanawiał się często, dlaczego jego koledzy schodzili na złą drogę; dlaczego poddawali się złu, które ich kusiło, a któremu on potrafił stawić opór.

– Jako psycholog - w latach 70. - ująłem tę dziecięcą ciekawość w postaci weryfikowalnego badawczego pytania: Gdy dobrzy ludzie znajdą się w złym miejscu, czy ich dobra osobowość i charakter będzie dominować, czy wręcz przeciwnie, oni sami zostaną zdominowani przez subtelny, aczkolwiek przemożny wpływ sytuacji? – powiedział prof. Zimbardo.

Jego słynny "Stanfordzki Eksperyment Więzienny" przyniósł wniosek o "złych beczkach psujących dobre jabłka". – Kilkadziesiąt lat później, będąc bardziej doświadczonym psychologiem i aktywistą społecznym brałem udział jako świadek - biegły w obronie jednego ze strażników żandarmerii wojskowej w więzieniu Abu Ghraib. Moim celem było wykazanie, iż nie był on „zepsutym jabłkiem”, ale raczej tym dobrym, zanurzonym w „beczce” strasznego systemu stworzonego i podtrzymywanego przez wojsko i system administracji Busha. Teraz u zmierzchu mojej kariery moja wizja zmieniła się o 180 stopni w kierunku rozważań, czy i w jaki sposób zwykli ludzie mogą stać się „bohaterami dnia codziennego" – wyjaśnia uczony.

Właśnie dlatego w San Francisco utworzył organizację non-profit, której zadaniem jest "badanie i pobudzanie heroicznego działania u ludzi w każdym wieku i każdej narodowości".

Philip Zimbardo jest autorem badań, które przeszły do historii pod nazwą "Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego". Napisał ponad 400 publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii "Psychologia i życie".

Swoją popularność zawdzięcza też prowadzeniu popularnego programu o wysokiej oglądalności w telewizji PBS pt. "Odkrywanie Psychologii" ("Discovering Psychology"), jak również wystąpieniom w mediach, świetnie sprzedającym się książkom z dziedziny psychologii.

Spotkanie z prof. Zimbardo odbędzie się 12 grudnia o godz. 12 w katowickim Centrum Sztuki Filmowej na ul. Sokolskiej 66.

PAP - Nauka w Polsce

2012-12-10 ,