Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Junior Enterprise czyli consulting po studencku

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c4786f75375288282.jpg
Junior Enterprise czyli consulting po studencku

Czym jest przedsiębiorczość? Czy konsultingiem można zajmować się tylko w wielkich korporacjach? I czy te pojęcia są zarezerwowane tylko do absolwentów szkół wyższych, którzy czasy studenckie mają już za sobą? Okazuje się, że zdecydowanie nie!

Junior Enterprise to idea budowania mostu pomiędzy światem teorii akademickiej a światem praktyki biznesowej. Jest to łączenie wiedzy teoretycznej, jaką otrzymują studenci, z realiami świata biznesu, które można poznać jedynie poprzez rzeczywistą pracę na rzecz klientów. W praktyce i przełożeniu na polskie warunki są to organizacje studenckie, zakładane przy uczelniach wyższych. Są zarządzane w całości przez studentów, a swoje usługi świadczą na zasadach komercyjnych, jednak zgodnie z regułą non-profit lub not for profit (wszelkie zyski przeznaczane są na cele statutowe). Takie organizacje mają dużą zaletę: z jednej strony mają dostęp do wybitnych profesorów i kadry akademickiej na uczelniach, z drugiej – mogą oferować swoje usługi po bardzo konkurencyjnych cenach.

W całej Europie jest sieć ponad 280 „Juniorów”, w 15 różnych krajach europejskich, która łączy ponad 20 000 studentów. Pierwsze takie firmy powstały już w 1967 roku we Francji. W 1992 r. z inicjatywy ówczesnych Junior Enterprises, które odczuwały brak organizacji umożliwiającej wymianę wiedzy, doświadczeń i realizację międzynarodowych projektów, powstała Europejska Konfederacja Junior Enterprises (JADE) z siedzibą w Brukseli. Miasto jest nieprzypadkowe, bo jest także główną siedzibą Unii Europejskiej, która mocno wspiera działania JADE. Podczas corocznych konferencji - JADE Spring Meeting, jej uczestnicy biorą udział w oficjalnym otwarciu i panelu dyskusyjnym w samej Komisji Europejskiej. Idea także dotarła do Brazylii, gdzie działa konfederacja Brasil Júnior, która zrzesza kolejnych 160 firm studenckich. Obie konfederacje silnie ze sobą współpracują. Stowarzyszenia zrzeszone w JADE spełniają wewnętrzne normy jakości, które są ustalane przez JADE lub konfederacje w poszczególnych krajach. European Junior Ethics jest podstawową normą ustalającą etykę biznesową i dopiero kiedy są one spełnione dane stowarzyszenie może nosić miano Junior Enterprise.

W Polsce funkcjonują cztery firmy Junior Enterprise – ConQuest Consulting w Warszawie, Polish Business Development Association (PBDA) w Poznaniu, YPI Consulting w Krakowie oraz UniConsult we Wrocławiu. Wszystkie organizacje działają przy uczelniach ekonomicznych i skupiają się przede wszystkim na doradztwie biznesowym lub prawnym. Jednak działalność Junior Enterprise nie jest przypisana do żadnej konkretnej dziedziny. W Europie Zachodniej jest bardzo dużo Juniorów działających np. przy politechnikach i realizujących projekty inżynierskie. W Polsce, duże starania są położone na to, aby idea była rozpoznawana wśród studentów uczelni o różnych profilach kształcenia.

Jak wygląda w praktyce praca w Junior Enterprise? Zazwyczaj w studenckiej firmie wyróżnia się zespoły stałe i zespoły projektowe. Zespoły stałe dotyczą podstawowej, „codziennej” działalności, czyli np. spraw personalnych, marketingu czy IT. Główny nacisk jest jednak położony na tzw. zespoły projektowe, które zajmują się realizacją projektów komercyjnych. Dla przykładu są to analizy rynku, badania preferencji konsumentów czy analizy konkurencji dla firm czy nawet organizacji pozarządowych.

Dla potencjalnego studenta działającego w Junior Enterprise korzyści płyną nie tylko z działalności w samej organizacji, ale również z członkowstwa w sieci JADE Europe. Przykładem są liczne konferencje i spotkania (JADE Meeting) w Polsce i całej Europie, które dają szansę w uczestnictwie w szkoleniach prowadzonych przez największych liderów biznesu. Na takich konferencjach można spotkać wielu studentów, młodych przedsiębiorców, którzy poprzez JE starają się realizować swoje zainteresowania i pasje. Ponadto, jednym z wielu patronów merytorycznych JADE Europe jest European Institute for Industrial Leadership (EIIL), który prowadzi elitarne szkolenia dla praktyków biznesu (warte nawet 2000 euro!). Na każdym szkoleniu prowadzonym przez EIIL w Brukseli jest zawsze kilka darmowych miejsc dla konsultantów z JADE. A więc ich jedynym kosztem jest przelot do Brukseli.

Praca w Junior Enterprise to dla studentów ogromna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz międzynarodową wymianę wiedzy. A sekretem sukcesu w życiu jest bycie gotowym na wykorzystanie okazji, gdy ta się pojawia (Benjamin Disraeli).

Więcej o idei Junior Enterprise można dowiedzieć się w trakcie konferencji JADE National Meeting „Pierwszy krok w wielki biznes”, która odbędzie się 22-25 marca w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie! Szczegóły pod adresem: http://jadepoland.org/index.php?site=meeting

2012-03-01 ,