Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Język obcy - pracodawcy nie wierzą w certyfikaty?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_cb567524774847392.jpg
Język obcy - pracodawcy nie wierzą w certyfikaty?
Najbardziej naturalnym i najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o posadę ma odpowiedni poziom znajomości języka obcego jest sprawdzenie certyfikatu językowego. Tymczasem, jak wykazały badania Ipsos dla British Council (instytucji reprezentującej Wielką Brytanię oraz Irlandię Północną w zakresie współpracy kulturalnej oraz edukacyjnej) w ten sposób działa jedynie 42 proc. korporacji. 

W jaki sposób radzą sobie inne firmy? Najczęściej stosują bezpośrednią rozmowę w języku obcym (aż 95 proc.), natomiast prawie połowa firm wskazała również stosowanie różnego rodzaju testów językowych. Jednak takie testy mogą okazać się mało skuteczne, zwłaszcza jeżeli stanowią tzw. "produkcję własną", bez jakiejkolwiek standaryzacji. 

Czy takie sprawdzanie umiejętności może martwić? Z jednej strony uwzględnianie ocen z certyfikatów jest przydatne, ponieważ łatwo można porównać kandydatów między sobą. Jednak pamiętać należy, że wielu studentów oraz absolwentów wciąż wyjeżdża do pracy za granicą - co może zdecydowanie bardziej wpłynąć na ich znajomość języka obcego niż najlepszy nawet kurs.

Bardziej niż sposób sprawdzania umiejętności językowych zastanawia jednak fakt, że 25 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie weryfikuje poziomu znajomości języka obcego. Może to świadczyć o tym, że pracodawcy w ogłoszeniach rekrutacyjnych często wpisują tę umiejętność na wyrost.

A jak sprawa wygląda w waszych miejscach pracy? Przeszliście przez taką rozmowę czy też pracodawca uwierzył wam na słowo?
2012-08-16 ,