Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Jak znaleźć idealnego pracownika?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_786dbecfbc7567630.jpg
Jak znaleźć idealnego pracownika?
Znalezienie pracy to trudne zadanie, jednak znalezienie dobrego pracownika jest równie sporym wyzwaniem. Chętnych często jest wielu, ale wybranie osoby pasującej do całej firmy i konkretnego stanowiska wymaga nieraz sporego doświadczenia. Jak tego dokonać?
 
Kandydat idealny
 
Warto pamiętać, że kandydat idealny to nie taki, który nam czymś zaimponuje, czy też posiada wiele wyjątkowych umiejętności. Oczywiście to również jest istotne, na pierwszym miejscu jednak powinniśmy zwracać uwagę na to, czy posiada on zdolności i cechy charakteru potrzebne na konkretnym stanowisku oraz pasujące do całokształtu firmy. Na przykład osoba otwarta i pełna energii nie wytrzyma długo na stanowisku analityka, a introwertyk nie sprawdzi się zwykle podczas prowadzenia szkoleń. Trudno jednak poznać konkretną osobę w jednego lub kilku krótkich spotkań rekrutacyjnych – dlatego tak pomocne okazują się testy predyspozycji zawodowej przeprowadzane przez specjalistyczne firmy takie jak Strengths Expert. Pomogą nam one poznać mocne cechy danej osoby i stworzyć jej profil zawodowy przydatny podczas ewentualnego doboru stanowiska oraz zadań.
 
Sprawdź działanie w grupie
 
Jednym z niezwykle istotnych elementów rekrutacji jest sprawdzenie tego, jak kandydaci radzą sobie w grupie. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm czy działów, w których taki zespołowy tryb pracy jest na porządku dziennym. W tym celu warto przygotować dla potencjalnych pracowników kilka zadań, które będą musieli wspólnie rozwiązać. Naszym zadaniem będzie obserwacja ich poczynań – co okazuje się zwykle bardzo ciekawe i pouczające. Szybko dostrzeżemy, kto przejmie funkcję lidera, kto będzie wykazywał inicjatywę czy wykazywał największą empatię oraz chęć pomocy. Takie obserwacje są kluczowe, aby zbudować zgrany i wzajemnie uzupełniający się zespół pracowników.
 
Poszukaj pracownika
 
Czasami prowadzimy wyjątkowo ważne projekty, na których specjalnie nam zależy. Warto wówczas nieco przełamać konwencję i samemu zacząć szukać swoich wymarzonych pracowników, zamiast czekać na ich zgłoszenia. Prawda jest taka, że większość osób najbardziej wartościowych dla pracodawców to osoby już zatrudnione. Dlatego coraz częściej stosuje się metodę „wyłapywania” pracowników z innych firm poprzez zaproponowanie im bardziej atrakcyjnej (niekoniecznie finansowo) pracy. Dobrym sposobem jest poszukiwanie pracowników poprzez portale społecznościowe – to prawdziwe źródło informacji o każdym z nas. Tam często pokazujemy swoje prawdziwe oblicze, zainteresowania, kulturę osobistą (lub niestety jej brak).
 
Poszukiwanie pracownika nie powinno ograniczać się do przejrzenia CV i przeprowadzenia rutynowej rozmowy. Jeśli zależy nam na świetnie funkcjonującym zespole, musimy zainwestować wiele czasu w proces rekrutacyjny. Warto!
2014-03-28 ,