Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Ile zarabiają sekretarki, asystentki i recepcjonistki?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_60123293cb154868.jpg
Ile zarabiają sekretarki, asystentki i recepcjonistki?

25 kwietnia obchodzimy Dzień Sekretarki. Choć nie można sobie wyobrazić biura, które mogłoby istnieć bez takiego stanowiska, nie należy ono do najwyżej wynagradzanych. Ile więc zarabia „prawa ręka szefa”?

Odpowiedź brzmi: coraz więcej. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawód ten nigdy nie plasował się w czołówce najlepiej wynagradzanych. Mimo to, stawki dla asystentek czy sekretarek  powoli zbliżają się do tych oferowanych w innych grupach zawodowych. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć te osoby, które wspomagają pracę przełożonych piastujących stanowiska na najwyższych szczeblach zarządzania. Jak wynika z XX ogólnobranżowego raportu płacowego, wydanego przez firmę Sedlak & Sedlak,  asystentka dyrektora lub zarządu z co najmniej dwuletnim stażem, zarabiała 5 583 PLN brutto. W 2011 roku asystentki zarządu których staż pracy nie przekroczył dwóch lat otrzymywały 3 917 PLN. Asystentka do której głównych obowiązków należało wspieranie pracy biura otrzymywała 3 770 PLN, natomiast sekretarka – 3 305 PLN.

Wynagrodzenia osób zatrudnionych na wybranych stanowiskach w 2011 roku (brutto w PLN)

Źródło: XX ogólnobranżowy raport płacowy wydany przez Sedlak & Sedlak w 2012 roku.

Bardzo duże znaczenie ma branża firmy, w której pracuje asystentka czy sekretarka. – Wyraźnie zarysowują się dysproporcje w płacach osób na tym samym stanowisku, które pracują w różnych gałęziach gospodarki. Najniższe wynagrodzenie otrzymywały sekretarki zatrudnione w branży elektronicznej i elektrotechnicznej (2 378 PLN), jednak w branży spożywczej zarabiały już 4 020 PLN. – ocenia Teresa Hantz z portalu wynagrodzenia.pl. W  przypadku recepcjonistek najmniejsze zarobki należały do tych zatrudnionych w branży spożywczej (2 682 PLN), ale panie pracujące w branży motoryzacyjnej otrzymywały już prawie 500 PLN więcej (3 200 PLN). Największe wynagrodzenia otrzymywały asystentki dyrektora/zarządu II. Te zatrudnione w branży motoryzacyjnej zarabiały aż 6 909 PLN.

XX ogólnobranżowy raport płacowy zawiera informacje o płacach 27 645 osób na 199 stanowiskach. Dane pochodzą ze 182 zakładów z całej Polski i obejmują okres od października 2010 do września 2011 roku. Analizy opracowano dla następujących pionów: naczelnego kierownictwa, sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, public relations, finansów, personalnego, informatycznego, administracji, kierownictwa i nadzoru produkcji, badań i rozwoju, jakości, zakupów i logistyki oraz ochrony środowiska i BHP, a także specjalistyczne stanowiska z branży IT oraz budowlanej.

2012-04-25 ,