Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Hiszpania i Grecja - tutaj raczej nie znajdziesz pracy

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_b76d3e7f992687745.jpg
Hiszpania i Grecja - tutaj raczej nie znajdziesz pracy
Południowy klimat urzekł niejednego młodego Polaka, jednak pod względem sytuacji zawodowej to Hiszpanie i Grecy powinni nam zazdrościć. Według ogłoszonych niedawno badań Eurostatu (dane za maj 2012), bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi z tych dwóch krajów.

Dane ogłoszone przez Eurostat, unijną instytucję zajmującą się prognozowaniem oraz analizami statystycznymi dotyczącymi obszaru Unii Europejskiej oraz EFTA, nie są optymistyczne. Wynika z nich, że 52 proc. młodych Hiszpanów (w wieku do 25 lat) oraz tyle samo Greków, nie ma pracy. Jest to o wiele więcej niż wynosi unijna średnia (22,7 proc. dla grupy wiekowej poniżej 25 roku życia).

Nieco lepsza sytuacja panuje w Portugalii oraz we Włoszech, gdzie bez pracy pozostaje 36 proc. młodych obywateli. Gorsza sytuacja występuje u naszych południowych sąsiadów - bezrobocie wśród osób młodych przekracza tam 38 proc. Niewątpliwie na taką sytuację ma wpływ ciągle trwający kryzys gospodarczy, który najbardziej odczuwalny jest w krajach południowej Europy a także tam, gdzie wzrost gospodarczy był w ostatnich latach wyjątkowo duży.

W Polsce na szczęście jest nieco lepiej. Chociaż zarabiamy o wiele mniej niż nasi europejscy sąsiedzi, to jednak stopa bezrobocia osób do 25 roku życia również jest mniejsza. Wynosi 24,9 proc. i jest niższa niż w styczniu 2012 roku (zanotowano wtedy poziom 26,4 proc.).

Gorzej niż w Polsce jest jeszcze w Bułgarii (29,2 proc.), Irlandii (28,5 proc.), na Litwie (27,7 proc.) i na Węgrzech (26 proc.) - jeżeli zatem wybieracie się do jednego z wymienionych krajów, możecie mieć duży problem ze znalezieniem pracy na miejscu.

Najlepiej jest natomiast u naszych zachodnich sąsiadów. Bezrobocie wśród młodych ludzi w Niemczech jest wręcz rekordowo niskie i wynosi 7,9 proc. Nieco wyższe bezrobocie odnotowano w Austrii - 8,3 proc. Stawkę krajów najlepiej wdrażających młodych do pracy zamyka Holandia z wynikiem 9,2 proc.
2012-09-24 ,