Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

GENERATION Y DAYS [Odpowiedz na pytanie – wygraj audyt CV]

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_710b32a6865786528.jpg
GENERATION Y DAYS [Odpowiedz na pytanie – wygraj audyt CV]

Zdobycie pierwszej, zgodnej z kwalifikacjami pracy jest największym wyzwaniem młodego pokolenia, wynika z badań MTV „The Next Normal”. Igreki to generacja praktykantów, stażystów i niskozatrudnionych, którzy zdają sobie sprawę, że „każdy gdzieś zaczyna”. W realizacji marzeń zawodowych nie zapomina jednak o realizacji własnych ambicji, kształceniu, pasjach. Jak to pogodzić?

Pojęcie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym wydaje się być anachroniczne w stosunku do wchodzącej na rynek pracy generacji Y. Po pierwsze młodzi chcą się uczyć, nie tylko dla cennego wpisu w CV, ale może przede wszystkim dla siebie. Po drugie wymaga tego zmienność na rynku pracy – statystyczny pracownik zmieni swój zawód kilka razy w ciągu życia. Czas na zdefiniowanie nowego zrównoważonego rozwoju młodego profesjonalisty – work-life-study balance.

Koresponduje z tym idea nowego e-eventu skierowanego do pokolenia Y – „GENERATION Y DAYS”. Będzie to trzydniowe wydarzenie w przestrzeni wirtualnej, które zrealizuje zespół portalu Youngpro.pl przy wsparciu merytorycznym agencji doradztwa personalnego Grafton Recruitment. Już dziś organizatorzy zachęcają do zarezerwowania czasu między 23. a 25. kwietnia 2013 r. W planach – czaty z pracodawcami, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, debaty oksfordzkie, wywiady i ciekawe wywiady dot. pracy, edukacji i rozwoju osobistego.

– Media cały czas rozgryzają generację Y, a powiedziano o niej chyba wszystko – przyznaje Marcin Świejkowski redaktor Youngpro.pl. – Czego brak to pozytywnej tożsamości samej grupy. Szkoda, bo wiedza o tym jacy jesteśmy, świadomość wad i duma z naszych zalet to baza, do dalszego rozwoju i samodoskonalenia. Druga sprawa – nic o nas bez nas. Mówmy o naszej generacji naszym językiem – postuluje Marcin Świejkowski.

Czego więc chce generacja Y? Możliwości rozwoju w zgodzie z samym sobą, na wszystkich 3 płaszczyznach życia. – W pełni nie zapewni tego żaden, nawet najlepszy pracodawca, ani najlepsza uczelnia, bo połowa odpowiedzialności stoi po stronie samych zainteresowanych – mówi Mikołaj Szwochert, Project Manager GENERATION Y DAYS. – Dobry start w profesjonalną karierę zawodową wymaga kompetencji oraz elastyczności, wyczucia rynku pracy.

Studiowanie można pogodzić z karierą zawodową i życiem osobistym. Work-life-study balance to świadome dysponowanie posiadanymi zasobami: energią, czasem, funduszami; między 3 podstawowymi aktywnościami studenta: nauką, pracą, życiem osobistym. Ich podział nie zawsze powinien być równy. Ważne by korespondował z rzeczywistymi potrzebami oraz wyzwaniami jakie stoją przed młodym profesjonalistą.

Polega to w dużej mierze na sztuce synchronizacji. I-II rok studiów to idealny czas na skupienie się na nauce, zawiązywaniu nowych znajomości, angażowania się w działalność organizacji studenckich. Można też wtedy pomyśleć wolontariacie w organizacjach pozarządowych. III i IV rok to idealny moment na pierwszy krok w profesjonalną pracę – praktyki i staże. Nie tylko dla cennego wpisu w CV, ale także by sprawdzić się w roli pracownika i swego rodzaju eksperymentu – czy praca na określonym stanowisku w określonej branży mi odpowiada? Ostatni rok studiów to już etap szlifowania talentu. Student, który niebawem opuści mury uczelni powinien już mieć wyklarowaną jasną wizję swojej kariery w perspektywie kilku następnych lat. Dla weteranów studenckiego życia organizowane są kilkumiesięczne, często płatne programy stażowe. Wielu z nich podejmuje wtedy nawet pracę na etacie, bądź w niepełnym wymiarze godzin na stanowiskach młodszych specjalistów.

Przed pokoleniem Y stoi wiele wyzwań, ale także wiele możliwości. Jak wynika z badania MTV „The Next Normal” aż 69% młodych Polaków uważa, że o pierwszą pracę będzie coraz trudniej. Z drugiej strony aż 37% polskich pracodawców ma problemy z obsadzeniem stanowiska, z powodu braku kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. Problem ten również zostanie poruszony podczas planowanego eventu „GENERATION Y DAYS”.

****

Organizatorzy zapraszają do odwiedzania fanpage’a http://www.facebook.com/generationydays i śledzenia informacji o planowym wydarzeniu. Już dzisiaj można wziąć udział w specjalnym mini-konkursie, w którym można wygrać bezpłatny audyt swojego CV. Wystarczy polubić fanpage Y DAYS i przesłać do 31 marca br. odpowiedź na pytanie – „Co dla Ciebie oznacza równowaga między pracą, nauką a życiem prywatnym?” na adres kontakt@youngpro.pl. W tytule maila należy napisać „Konkurs GENERATION Y DAYS”. Odpowiedzi nie powinny być dłuższe niż 140 znaków ze spacjami. Autorzy 3 najciekawszych zostaną nagrodzeni audytem CV przeprowadzonym przez zespół ekspertów HR. Wskaże on obszary do poprawy, zaproponuje zmiany, odpowie na pytania i doradzi.

2013-03-18 ,