Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Dlaczego warto systematycznie oszczędzać na oprocentowanych depozytach?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_d06c050f282427477.jpg
 Dlaczego warto systematycznie oszczędzać na oprocentowanych depozytach?

Produkty bankowe są bardzo dobrym sposobem oszczędzania dla osób nie znających się na mechanizmach rynków finansowych. Przeciętny Kowalski nie ma czasu na śledzenie notowań giełdowych. Nie potrafi także wybrać odpowiedniego funduszu inwestycyjnego, dopasowanego do jego profilu i poziomu awersji do ryzyka. Konta oszczędnościowe i lokaty są produktami obarczonymi praktycznie zerowym ryzykiem inwestycyjnym. M.in. z tego powodu są tak chętnie wybierane przez Polaków.

Produkty bankowe, jak już było wspomniane, wiążą się z bezpieczeństwem i pewnym zyskiem – jeśli posiadają oprocentowanie. Depozyty, które są oprocentowane to głównie lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe. Czasami także konta osobiste posiadają oprocentowanie. Klient wpłacając oszczędności na taki depozyt, może czerpać zyski z naliczanych odsetek. Wysokość oprocentowania jest głównym czynnikiem determinujących atrakcyjność konkretnych ofert. Z tego względu wybierając ofertę produktu bankowego, przede wszystkim powinniśmy analizować oprocentowanie poszczególnych depozytów.

Podstawowym rodzajem produktu bankowego jest konto osobiste. Jest to rachunek bankowych, który posiadają praktycznie wszyscy mający styczność z bankowością. Konto osobiste umożliwia przede wszystkim dokonywanie przelewów na inne konta. Rachunek bankowy jest nam potrzebny do otrzymywania wynagrodzenia za prace. Do konta osobistego oferowana jest najczęściej karta debetowa, która pozwala na wypłaty z bankomatów oraz płatności bezgotówkowe. Rachunek osobisty zazwyczaj nie posiada oprocentowania, jednak zdarzają się oferty, na których naliczane są odsetki. Bez wątpienia konto osobiste jest niezbędnym produktem bankowym, potrzebnym do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Jednak taki rachunek służ głównie do zarządzania oszczędnościami niż zarabianiu na nich.

Produktem bankowym, który niewątpliwe przynosi zyski jest konto oszczędnościowe. Jest to oprocentowany depozyt, zakładany na czas nieokreślony. Klient banku posiadający taki rachunek może wpłacać i wypłacać oszczędności w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Najczęściej ilość darmowych przelewów jest ograniczona. Przeważnie jest to jeden lub kilka przelewów w ciągu miesiąca. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest niższe niż na lokatach bankowych, jednak wiele osób decyduje się na założenie tego rachunku, ponieważ dysponowanie środkami pieniężnymi jest bardziej elastyczne niż w przypadku lokaty.

Najwyższe oprocentowanie, spośród bezpiecznych produktów bankowych mają lokaty terminowe. Ten rodzaj depozytów posiada termin zapadalności – co oznacza, że lokata jest zakładana na określony czas. Może to być okres 2 lub 3 miesięcy, ale banki oferują także lokaty długoterminowe np. na 2 lata. Ważnym aspektem przy wyborze lokaty jest również rodzaj kapitalizacji odsetek. Od tego zależy jaką kwotę odsetkową otrzymamy ze zdeponowanych na lokacie oszczędności. Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym większe zyski osiągniemy na lokacie. Aktualne oprocentowanie najlepszych lokat bankowych znajdziesz w rankingu lokat na konta-oszczednosciowe.blogspot.com.

Lokata tym różni się od konta oszczędnościowego, że nie pozwala na wypłaty środków w dowolnym momencie. Zerwanie lokaty przed czasem skutkuje utratą naliczonych odsetek. Oczywiście na rynku można znaleźć oferty, które pozwalają na wypłatę oszczędności wraz z odsetkami. Jednak stanowią mniejszość, jeśli chodzi o wszystkie oferty lokat bankowych na rynku. Pomimo tego lokaty są chętniej wybierane niż konta oszczędnościowe, dlatego że posiadają wyższe oprocentowanie.

2015-05-06 ,