Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Debaty Akademickie „U Przyrodników” na UWr na temat GMO i in vitro

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_b71c84c0867670122.jpg
Debaty Akademickie „U Przyrodników” na UWr na temat GMO i in vitro

Cykl debat „U Przyrodników” z udziałem ekspertów na temat m.in. organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) i in vitro rozpoczyna się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Debaty będą miały charakter dyskusji panelowych z możliwością zadawania pytań z sali.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzata Wanke-Jakubowska celem organizacji debat jest, „aby gorące, często niemerytoryczne, ale za to demagogiczne, społeczne spory cywilizować i sprowadzić do ścierania się rzeczowych argumentów”.

– Lęki i obawy wynikają nierzadko z uprzedzeń i niewiedzy. Dyskusja akademicka ma temu zaradzić i stać się istotnym elementem społecznych konsultacji przy stanowieniu prawa – mówiła rzeczniczka.

Pierwsza debata będzie poświęcona problematyce organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) i odbędzie się w czwartek (31 stycznia). Głos w dyskusji zabiorą m.in. biolog molekularny prof. Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, ks. prof. Tadeusz Reroń z Katedry Teologii Moralnej Ogólnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Organizatorem, inicjatorem i moderatorem debat będzie prof. Andrzej Drabiński, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Według niego z organizmami modyfikowanymi genetycznie, których genom zostaje zmieniony metodami inżynierii genetycznej, w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych lub zmiany cech istniejących, wiązane są zarówno wielkie nadzieje (zwłaszcza w biologii i medycynie), jak też ogromne obawy (niekorzystne skutki dla rolnictwa i środowiska), które wyrażane były i są nadal, zarówno przez obywateli i organizacje ekologiczne, jak też przez naukowców.

Wanke-Jakubowska przypomniała, że w liście wysłanym 30 listopada 2012 r. do premiera Donalda Tuska prezydent Bronisław Komorowski apelował o kompleksowe uregulowanie w jednej ustawie wszelkich kwestii związanych z GMO, co powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną. – Wydaje się, że nowa inicjatywa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest właściwą odpowiedzią na taki apel, a udział w dyskusji panelowej zarówno zwolenników, jak i przeciwników wprowadzania GMO do środowiska, sprzyjać będzie merytorycznej dyskusji – mówiła rzeczniczka.

Kolejna debata odbędzie się 9 maja i będzie poświęcona in vitro.

PAP - Nauka w Polsce

2013-01-31 ,