Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Buduj dobrą historię kredytową – dlaczego warto?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_1afd15e79b9799899.jpg
Buduj dobrą historię kredytową – dlaczego warto?
Aby dostać kredyt na dobrych warunkach, niezbędne jest wykazanie się przed bankiem wiarygodnością klienta, który rzetelnie podejdzie do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Niestety, wysokie zarobki i brak zadłużenia nie są jedynym kryterium, decydującym o przyznaniu wsparcia finansowego.
 
Czym jest historia kredytowa?
 
Historia kredytowa to ślad po zaciągniętych zobowiązaniach przez klienta banku lub SKOK-u. Ma ona swoje odniesienie w rejestrze BIK (Biura Informacji Kredytowej), gdzie tego typu informacje są gromadzone. Dla instytucji finansowej, udzielającej kredytu, baza ta jest podstawą do określenia wspomnianej wiarygodności kredytobiorcy. Dane gromadzone w BIK zawierają historię spłaconych kredytów – jeżeli nie było opóźnień w regulowaniu należności, mówimy, że historia jest pozytywna. W sposób oczywisty klient posiadający pozytywną historię jest postrzegany jako rzetelny płatnik, co ma znaczenie w odniesieniu do aktualnie wnioskowanego kredytu. Osoba z historią negatywną, czyli mająca kiedykolwiek problemy ze spłatą zaciągniętego kredytu, traci swoją wiarygodność, często na długie lata pozbawiając się możliwości ubiegania się o następny kredyt (negatywny wpis w BIK widnieje przez 5 lat).
 
Zaskoczeniem może być sytuacja, w której osoba z czystym kontem (czytaj: brak zadłużenia, brak spłaconego kredytu) wykazująca się pokaźnymi zarobkami, spełniająca wszystkie wymogi formalne, odchodzi od okienka bankowego z kwitkiem, nie uzyskawszy wsparcia, o które wnioskuje. Dla banku brak jakiejkolwiek historii kredytowej może być również informacją negatywną – instytucja nie ma możliwości sprawdzenia wiarygodności takiej osoby jako płatnika. Z tego względu wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, którego faktycznie nie potrzebuje – a robi to tylko po to, by udowodnić bankowi swoją rzetelność. Ta dziwna praktyka pozwoli w przyszłości wziąć pokaźny kredyt np. na kupno mieszkania, co w normalnych warunkach i przy czystej historii w BIK nie byłoby proste.
 
Alternatywa dla kredytów gotówkowych
 
Osoby, którym z różnych przyczyn odmówiono zaciągnięcia kredytu lub pożyczki w banku, mogą zwrócić się o pomoc finansową do jednej z instytucji udzielających  szybkie pożyczki online. Kwoty, na jakie można liczyć w przypadku chwilówek nie są duże – maksymalnie jest to ok. 2000 zł. Zaletą tego typu rozwiązań jest niewątpliwie brak narzuconych ram co do sposobu wykorzystania wsparcia – pożyczki są bowiem oferowane na dowolny cel.

2014-02-07 ,