Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Bierzesz kredyt w euro? Sprawdzaj wartość spreada

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bc762ab1239117025.jpg
Bierzesz kredyt w euro? Sprawdzaj wartość spreada
Sprawdzanie wartości spreada walutowego należy do codziennych zajęć ludzi dokonujących transakcje w obcych walutach. Czym jest spread walutowy? To różnica wyrażona w procentach między ceną kupna i sprzedaży waluty. Dla każdego banku wartość spreada jest inna. Prawidłowość jest tylko jedna – cena kupna zawsze będzie niższa od ceny sprzedaży waluty. Dzieje się tak, gdyż banki chcą zarobić na takich wymianach – po niższym kursie kupują, a po wyższym sprzedają. Spread jest więc czystym zyskiem instytucji bankowych.
 
Decydując się na kredyt w euro, frankach czy funtach klient zdaje sobie sprawę z ponoszonego ryzyka walutowego i wspomnianych dodatkowych kosztów, które może ponieść w wyniku zmiennych różnic kursowych.  Spread walutowy ma ogromne znaczenie dla kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania w obcej walucie. Klientowi dolicza się bowiem, do kosztów związanych z kredytem, także te związane ze spreadem walutowym. Im wyższy jest procentowy wskaźnik spreadu tym większe „dodatkowe” obciążenia ponosi klient (rosną odsetki, którymi kredytobiorca spłaca zobowiązania). Dłużnikom zależy rzecz jasna na jak najniższym spreadzie.
 
Porównuj kursy walut
 
Jest jednak sposób na zminimalizowanie kosztów wynikających z niekorzystnego spreadu. Banki mają obowiązek zapewnienia możliwości spłaty kredytu w walucie, w której został on zaciągnięty. Dzięki temu klient kupi obcą walutę po najatrakcyjniejszym dla niego kursie, np. w kantorze. W samych bankach różnice w kursach kupna i sprzedaży wahają się nawet do kilkudziesięciu groszy za 1 euro, franka czy dolara! - w kontekście większych transakcji rozchodzi się o naprawdę duże oszczędności.
 
Z koszyka czterech głównych walut świata, Narodowy Bank Polski wskazuje, że najniższy spread walutowy dotyczy franka szwajcarskiego. Dla spłacających kredyt w tej walucie jest to dobra informacja – powinni oni rozważyć odwiedzenie placówek Kredyt Banku oraz Citi Banku Handlowego. Mają one najniższy kurs sprzedaży (Kredyt Bank 3.41 zł za franka, City Bank 3.45 zł za franka) i względnie wysoki kursie kupna CHF. Dzięki nieznacznej różnicy kursów kupna i sprzedaży ich spready wyróżniają się na tle konkurencji – wynoszą odpowiednio 1.67 i 1.68 %.
 
Najwyższe spready wyróżniają Getin Bank i Getin Noble Bank. Wskaźniki przekraczające 9.5 % z pewnością odbiją się po kieszeniach spłacających kredyty w euro i dolarach.     
2014-05-12 ,