Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Bałtycki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Gdańskim

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_71805f599a213055.jpg
Bałtycki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Gdańskim

Naukowe pikniki i wyprawy, konkursy,  zwiedzanie laboratoriów i niedostępnych miejsc, pasjonujące wykłady, warsztaty i prezentacje – to atrakcje XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w dniach 22-26 maja br. Jak co roku najwięcej festiwalowych imprez – 319 z 940 wydarzeń – przygotował Uniwersytet Gdański. Atrakcyjne festiwalowe imprezy przygotowały wszystkie wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, a także Studium Języków Obcych UG, Studium  Wychowania Fizycznego i Sportu UG oraz Biblioteka Uniwersytecka.

Festiwalowe wydarzenia Uniwersytetu Gdańskiego

Bałtycki Festiwal Nauki odbywa się nad morzem, badania nukowe dotyczące  Morza Bałtyckiego i Wybrzeża zajmują jedno z najważniejszych miejsc na Uniwersytecie Gdańskim – na tegorocznym festiwalu będzie zatem i o tym, „co w morzu piszczy”, „co kryje się na dnie Bałtyku” i „co w morzu czyha”, jak wykorzystać bogactwo morza w kuchni, kosmetyce, gospodarce i jak chronić jego niepowtarzalną faunę i florę. Będą też spotkania z ludźmi morza w naszej bibliotece, do dyspozycji zwiedzających oddamy nasz statek naukowo-badawczy „Oceanograf 2”. Będzie można nawet dowiedzieć się, czym jest współczesne piractwo morskie.

Nie zabraknie także widowiskowych, a jednocześnie wyjaśniających naturę skomplikowanych zjawisk naszego świata, pokazów doświadczeń chemicznych, biochemicznych, fizycznych, biologicznych i biotechnologicznych.

Wykłady będą miały charakter ciekawych prezentacji. Zostaną zaprezentowane zagadnienia z zakresu współczesnych finansów (np. jak dbać o własne finanse, na czym polegają współczesne instrumenty finansowe, czy jak radzić sobie na giełdzie), prawa (będzie można się dowiedzieć, jak napisać skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich, poznać tajniki kryminologii), gospodarki (o jej szansach i zagrożeniach, ale także o tym jak rozwijać przedsiębiorczość u najmłodszych). Będą warsztaty i wykłady z zakresu psychologii, politologii (np. o marketingu politycznym i zdobywaniu wyborczych głosów) najnowszej historii, humanistyki i innych dziedzin. Będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie uczyć się języków obcych i zapamiętywać zdobytą wiedzę czy też uczestniczyć w warsztatach kreatywności (jak wybić się z tumu), negocjacji, języków obcych (m.in. angielskiego), jogi i wschodnich sztuk walki. Wiele spotkań będzie poświęconych ekologii, naszemu zdrowiu, diecie (będzie także o molekularnej kuchni, znaczeniu warzyw w zwalczaniu nowotworów oraz zakładaniu ogródków). Nie zabraknie tak lubianych prezentacji o wirusach i bakteriach, tajnikach ludzkiego mózgu, serca, DNA (co możemy odczytać z naszych genów), warsztatów programowania i układania matematycznego orgiami. Jak co roku odbędą się pokazy filmów, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, gry symulacyjne i logiczne oraz historyczne i geograficzne wyprawy w nieodległe, ale mało znane miejsca naszego regionu (np. nad Wisłę czy śladami pomorskich nietoperzy). Jak co roku będzie można zdobyć indeks Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz zwiedzić Muzeum Kryminalistyki UG  (w tym roku także pokaz sprzętu policyjnego).

Zapraszamy na wszystkie wydarzenia. Wstęp na imprezy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest wolny.

Pikniki naukowe

Wielką popularnością cieszą się naukowe pikniki. Nie zabraknie ich także w tym roku. 22 maja br. (wtorek, od 10:00 do 14:00)  w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim odbędzie się piknik (stoiska w miasteczku namiotowym) „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować” (31 stoisk), w tym samym miejscu w niedzielę, 26 maja br. XIV Piknik Naukowy w Gdyni (blisko 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) oraz pod Klifem Orłowskim (w sobotę, 25 maja br. od 10:00 do 16:45). W Gdyni w niedzielę dostępne będą do zwiedzania również dwa statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s „Horyzont II” oraz r/v "Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański). Formę pikniku będzie miał również VI Sopocki Dzień Nauki (sobota, 25 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).

Krótko o festiwalu

Udział w festiwalu zadeklarowało w tym roku 40 instytucji, są to uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (Elbląg) oraz zachodniopomorskiego (Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach)

Zgłosiły one ponad 940 imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Kwidzyna, Międzyzdrojów, Miastka, Będomina (gm. Nowa Karczma), Borowy Młyn (gm. Lipnica, pow. bytowski), Brzeźna Szlacheckiego (gm. Lipnica, pow. bytowski), Lipnicy (pow. bytowski), Pelplina, Tczewa, Borucina (gm. Stężyca, pow. kartuski), Helu, Malborka, Pruszcza Gdańskiego oraz Wąglikowic k. Kościerzyny.

Zapraszamy też do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) retransmisji z inauguracji XI BFN i debaty pod tytułem „Nauki płynące z gazu łupkowego”. Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke. strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/XIBFN/

Patroni i sponsorzy:

 • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
 • Marszałek Województwa Pomorskiego
 • Prezydent Miasta Gdańska
 • Prezydent Miasta Gdyni
 • Prezydent Miasta Sopotu
 • Prezydent Miasta Słupska
 • Grupa LOTOS S.A.
 • Grupa Energa
 • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
 • ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.

Patroni medialni:

 • Radio Gdańsk 
 • Gazeta Wyborcza Trójmiasto 
 • Portal Województwa Pomorskiego „Wrota Pomorza”
 • Portal Regionalny Trojmiasto.pl 
 • Acta Energetica

2013-05-20 ,