Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Alpaki atrakcją Dni SGGW

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_5f9a3cc3762611551.jpg
Alpaki atrakcją Dni SGGW

Hodowlę pochodzących z Ameryki Południowej alpak będą mogli zobaczyć goście Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Odbędą się one 17 i 18 maja w kampusie uczelni. W programie m.in. profesjonalny pokaz strzyżenia i możliwość nakarmienia alpaki.

Patronem tegorocznych Dni SGGW jest Wydział Inżynierii Produkcji. Jednym z patronów medialnych wydarzenia serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej, ale hodowane są na całym świecie. Posiadaczem największej liczby alpak na świecie jest Peru, którego udział w światowej populacji wynosi 80 proc., na drugim miejscu jest Boliwia z populacją 11 proc. Liczne hodowle alpak znajdują się w Australii i Nowej Zelandii, USA i Kanadzie.

W Europie największa populacja alpak - szacowana na 30 tys. sztuk – znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Niemczech jest ich 10 tys., ale hodowane są również w Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich. Również w Polsce alpaki zaaklimatyzowały się bardzo dobrze, dlatego liczba tych zwierząt i hodowców wzrasta z roku na rok. Oszacowano, że w ubiegłym roku było ich 650 sztuk.

Wyhodowano dwie rasy tych ssaków: Huacaya i Suri, różniące się między sobą wyglądem sierści. Alpaki znane są z tego, że produkują bardzo cienkie ekskluzywne włókno w 22 naturalnych kolorach: od białego do czarnego, ze wszystkimi odcieniami beżu, brązu i szarego. Włókno jest hipoalergiczne, a wyroby odzieżowe z alpaki mogą nosić osoby uczulone na wełnę owczą. Włókno alpaki na światowym rynku włókien naturalnych zaliczane jest do tzw. włókien specjalnych ze względu na niewielką skalę produkcji. Rocznie na świecie produkuje się ok. 6 tys. ton włókna alpakowego, z czego 4 tys. ton przypada na Peru.

Oprócz włókna zwierzęta dostarczają chudego mięsa o wysokiej wartości odżywczej i niskiej zawartości cholesterolu. Łagodny charakter tych zwierząt sprawił, że znalazły zastosowanie w turystyce i rekreacji oraz alpakoterapii. Ich nawóz jest doskonały pod uprawy ogrodowe.

Podczas Dni SGGW Wydział Nauk o Zwierzętach we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Alpak zaprezentuje pokaz zwierząt obu istniejących ras Suri i Huacaya, pokaz przędzenia włókna na kołowrotku, profesjonalny pokaz strzyży. Dla dzieci przygotowano konkursy plastyczne z nagrodami. Będą mogły też nakarmić zwierzęta, a dorośli kupić produkty wykonane z włókna alpaki.

W programie znalazły się również konsultacje dietetyczne i porady żywieniowe, możliwość zwiedzania uczelni, prezentacja jej kierunków i wydziałów. Maturzyści będą mogli wziąć udział w konkursie „Start po indeks”.

Dni SGGW odbędą się 17 i 18 maja w godz. 10-16. Główne imprezy odbywać się będą na placu przed Pałacem Rektorskim przy ul. Nowoursynowskiej 166 w Warszawie. Więcej informacji na temat organizowanych atrakcji i szczegółowy program Dni SGGW można znaleźć na stronie internetowej www.sggw.pl/dni-sggw.

PAP – Nauka w Polsce

2013-05-08 ,