Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Złap rozwój z Cognitis

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_affa9413421105921.png
Złap rozwój z Cognitis
Czy piątki w indeksie wystarczą, aby otrzymać idealną pracę tuż po studiach? Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na aktywności wykraczające poza mury uczelni. Warto więc wykonać krok i zrobić coś ponad programowe minimum. Taką możliwością jest Stowarzyszenie Cognitis, które zrzesza aktywnych studentów, pragnących rozwijać zarówno umiejętności menedżerskie jak i własną osobowość - podkreśla podczas rozmowy z youngpro.pl – Magdalena Jagielska, odpowiedzialna za marketing oraz Public Relations w Cognitis. O czym należy pamiętać łapiąc konsulting razem z Cognitis? Co zrobić, aby było to idealne miejsce dla Ciebie? Zapraszamy do lektury.

Youngpro.pl: Cognitis – czym się zajmujecie? Skąd pomysł na stowarzyszenie tego rodzaju?
Cognitis: Stowarzyszenie zostało założone w 2005 roku przez ówczesnych studentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, którzy z jednej strony chcieli rozwijać się zawodowo, szczególnie w obszarze konsultingu, a z drugiej zwracali uwagę na kształtowanie swojego charakteru. Początkowo było to  Studenckie Koło Naukowe Doradztwa, dopiero później organizacja ewaluowała w  stowarzyszenie.

Misja Stowarzyszenia opiera się na „rozwijaniu osobowości i zdolności liderów w duchu podstawowych wartości”. Jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby, które poznają Cognitis dotyczy właśnie zasad jakimi się kierujemy i dlaczego przykładamy do tego aż taką uwagę. Kultura naszej organizacji w dużym stopniu definiuje to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy, jakich osób poszukujemy i w jaki sposób realizujemy nasze projekty. Jest mnóstwo innych organizacji, w których można uczyć się jak kierować projektem i zdobyć doświadczenie. Wydaje się, że ta nasza jest unikalna o tyle, że dodaje do tego rozwój osobowości.


Za niespełna 2 tygodnie rozpocznie się nowy rok akademicki. Wy rozpoczynacie rekrutacje do swojego zespołu.  Jakich osób poszukujecie?
Zwracamy się szczególnie w stronę studentów kierunków ekonomicznych, prawniczych i technologicznych zainteresowanych branżą doradczą, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności menedżerskie oraz osobowość. Cognitis tworzą osoby, które wyróżniają się zdolnościami analitycznymi, interesują się zarządzaniem oraz mogą pochwalić się dojrzałością i kulturą osobistą. W skrócie – szukamy osób, które chcą się angażować, rozwijać, a przy tym poznać wiele życzliwych osób i dobrze się bawić.


Jak wygląda proces rekrutacji do Waszego stowarzyszenia? Czego mogę się spodziewać już na starcie?
Proces rekrutacyjny obejmuje trzy etapy.  Rozpoczyna się w momencie złożenia aplikacji on-line przez formularz dostępny na stronie www.cognitis.pl. Na pierwszy rzut oka ilość i dokładność pytań zawartych w ankiecie może zniechęcić, ale warto poświęcić chwilę i sumiennie ją wypełnić. Została ona skonstruowana tak, by móc jak najlepiej poznać Kandydata. Studenci z Warszawy mogą składać aplikacje do 13 października, a z Poznania i Wrocławia do 17 października.

Po wysłaniu formularza wybrane osoby zostaną zaproszone na spotkanie z przedstawicielami Cognitis, które jest okazją do lepszego poznania Kandydata, jego zainteresowań, motywacji i oczekiwań, a także daje możliwość do zadania pytań dotyczących działalności Stowarzyszenia.

Trzeci etap rozpoczyna się zaproszeniem na weekendowe Spotkanie Treningowo – Integracyjne (STI), na którym uczestnicy mają szansę na bliższe poznanie siebie nawzajem, a Kandydaci – na poznanie jak funkcjonuje Stowarzyszenie i jaka panuje tu atmosfera. Doświadczenie pokazuje, że udział w STI jest najistotniejszą częścią okresu zapoznawczego. Cały etap wdrożenia trwa około dwóch miesięcy. W tym czasie Kandydaci stają się już częścią Cognitis i mają możliwość angażowania się przy realizacji projektów. Po upływie tego czasu podejmowana jest decyzja o możliwości dalszej współpracy.

Załóżmy, czysto hipotetycznie, że zdecydowałem się na współpracę z Cognitis. Na jakie interesujące projekty mogę liczyć?  
Złap Konsulting to największy do tej pory projekt Stowarzyszenia, przeprowadzany w formie szkoleń i warsztatów dla studentów uczelni ekonomicznych, prawniczych oraz informatycznych we współpracy z czołowymi firmami z branży doradczej. Do tej pory odbyło się około 30 wydarzeń z cyklu Złap Konsulting (wcześniej „Dni z Doradztwem”). W poprzednim roku akademickim zorganizowaliśmy na przestrzeni dwóch miesięcy warsztaty w Poznaniu i Warszawie, które dotyczyły doradztwa strategicznego, audytu oraz IT.

Talent za Talent jest ogólnopolskim konkursem, skierowanym do osób, które w tym roku zdawały egzamin maturalny i w czasie edukacji przedmaturalnej wyróżniały się aktywnością oraz osiągnęły różne sukcesy. W tej chwili trwa ostatni etap konkursu, który zostanie zwieńczony galą finałową w listopadzie.

W tym roku pracujemy także nad drugim wydaniem Przewodnika po Konsultingu. Jest to profesjonalna publikacja stworzona przez studentów dla studentów, w celu przybliżenia branży konsultingowej. W pierwszym wydaniu Przewodnika, które można pobrać ze strony cognitis.pl/przewodnik przedstawione zostały miedzy innymi profile wiodących firm konsultingowych, wypowiedzi konsultantów, wskazówki dotyczące rekrutacji, case study. Niewątpliwie, wydanie pierwszego Przewodnika było dużym sukcesem Stowarzyszenia.

W marcu 2013 roku miała miejsce I edycja Maratonów Analitycznych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. W tym roku akademickim planujemy dwie edycje maratonów – pierwsza odbędzie się w połowie października, kolejna na wiosnę. Wydarzenia te skierowane są przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają interesować się rozwojem umiejętności analitycznych i opierają się na rozwiązywaniu studium przypadku, zagadnień logicznych, łamigłówek matematycznych.

Oprócz tego realizowane są projekty wewnętrzne –  takie jak wspomniane STI, które odbywa się dwa razy w roku – jesienią i wiosną. Jest to dobra okazja, by spotkać się w większym gronie i bliżej się poznać, a także wziąć udział w szkoleniach. Do tej pory odbyło się 16 edycji STI, podczas których oprócz szkoleń wewnętrznych prowadzonych przez Członków i Alumnów Stowarzyszenia, przeprowadzane były warsztaty firm konsultingowych.

Ponadto, dla wszystkich członków Cognitis – w trzech miastach - organizowane są cotygodniowe warsztaty MECE, które polegają na symulacjach rozmów kwalifikacyjnych opartych o studia przypadku (case study). Następnie wspólnie omawiane jest rozwiązanie case’a, zwracając przy tym uwagę na metodę dojścia do niego. Udział w warsztatach pozwala na poznanie swoich słabych i mocnych stron, a przede wszystkim na rozwinięcie umiejętności analitycznych, które są niezbędne do pracy w konsultingu.

Dodam, że osoby działające w Cognitis mają możliwość działania także w takich procesach jak marketing, finanse, IT czy też polegających na tworzeniu i kontroli przestrzegania standardów jakości w Stowarzyszeniu oraz w zespołach do spraw kontaktów zewnętrznych i rozwoju Członków.

Planujemy także kolejne projekty, jednak póki co nie chcemy zdradzać szczegółów. Jak widać – możliwości jest naprawdę dużo. Zależy nam, by każdy w Stowarzyszeniu mógł wykazać się zaangażowaniem, bo dzięki wzięciu na siebie odpowiedzialności za realizowane zadania można rozwinąć zarówno umiejętności menedżerskie jak i kształtować swoją osobowość.


W jednym z powyższych pytań wspominasz o rozwoju osobowości. Co masz na myśli?
W Cognitis zwracamy uwagę na podstawowe wartości, takie jak: dojrzałość, odpowiedzialność, moralność, wzajemne wsparcie czy zaangażowanie. Sądzę, że te zasady są jasne – i to na nich kształtujemy nasze postawy. Sprzyja to na pewno budowaniu relacji międzyludzkich. Dołączając do Cognitis można bardzo szybko poczuć atmosferę, która panuje między Członkami. Są to ludzie, na których można liczyć – wspierają oraz motywują. Pracując wśród osób biorących na siebie odpowiedzialność i angażujących się, chce się robić to samo. Można wiele się nauczyć, jednocześnie dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami, ale przede wszystkim można dawać swoje wsparcie i zaangażowanie innym. Moim zdaniem - koleżeńskie i nierzadko przyjacielskie relacje, opierające się na wspólnych wartościach, z jednej strony scalają całą organizację, a z drugiej - są okazją do niesamowitego rozwoju.


Czy Cognitis w CV może być atutem dla przyszłego pracodawcy?
Oczywiście. Z punktu widzenia pracodawcy aktywność studenta, która wykracza poza plan zajęć może być godna uwagi. W trakcie działalności zdobywamy bardzo wiele praktycznych umiejętności poprzez działalność w zespołach, ich koordynowanie czy organizowanie działań całej organizacji. Są to walory, które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę, ale działalność w Cognitis daje o wiele więcej. Jeżeli więc ktoś chce dołączyć do Cognitis tylko i wyłącznie po to, by zyskać wpis w CV, odradzamy składanie kandydatury. Warto wtedy przejrzeć oferty innych organizacji i kół naukowych, aby dokonać możliwie jak najlepszego dla siebie wyboru.


Dziękuję za rozmowę.
2013-09-23 ,