Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Ze studenckiego konsultingu na GPW? Z własnym biznesem lepiej nie czekać

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_302106fa5a7413481.jpg
Ze studenckiego konsultingu na GPW? Z własnym biznesem lepiej nie czekać

Odwaga, asertywność i marzenia. Z nimi można osiągnąć wszystko: działać w konsultingu studenckim, piąć się w górę korporacyjnej struktury, a także z powodzeniem prowadzić własny fundusz inwestycyjny. Mowa o życiorysie zawodowym zaledwie dwudziestokilkulatka. Artur Jahns, alumn poznańskiej organizacji PBDA, odpowiada na pytania dotyczące kariery, rozwoju zawodowego i realizacji własnych inicjatyw biznesowych.


Youngpro.pl: W PBDA zajmowałeś się zasobami ludzkimi, studiowałeś wtedy ekonomię, przed zakończeniem studiów założyłeś fundusz inwestycyjny by chwilę później objąć posadę w bakowości. Będzie trafniej, jeśli nazwiemy to szerokimi horyzontami czy wymogami rynku pracy i specyfiką współczesnej gospodarki?

Artur Jahns: Już od pierwszych lat studiów interesowały mnie rynki finansowe oraz bankowość. Po moim kierunku kariery można z pewnością zauważyć, że jest to zbieżne z zainteresowaniami. Jednak, jak każdy pewnie nie raz to słyszał, w Europie panuje kryzys. Tak więc, wybrałem sobie branżę, która najmocniej odczuła zawirowania na globalnych rynkach finansowych.

Faktycznie, w PBDA zajmowałem się zasobami ludzkimi, a w ostatnich miesiącach działalności również wizerunkiem PBDA. Chciałem zostać członkiem zarządu PBDA specjalizującego się w zasobach ludzkich co było silnie motywowane chęcią poznania wszystkich technik i HR-owych sekretów, które miałem możliwość sprawdzić w praktyce. Postanowiłem, jeszcze przed ukończeniem studiów, jak najlepiej poznać tok rozumowania, gesty, zachowania i cechy jakie z dużym prawdopodobieństwem będzie u mnie szukał HR-owiec rekrutujący mnie do firmy.

Jestem zapalonym fanem czytania artykułów o tym jak jakiś znany i bogaty dziś biznesmen zaczynał swoją „przygodę” z firmą. Ciekawym przykładem może być Rafał Brzoska właściciela Grupy Integer (m.in. InPost, Paczkomaty), który podobno jeszcze jako student, wraz z kolegą oraz jego przyszłą żoną, stworzyli firmę rozwożącą przesyłki bezadresowe. Dostarczali je autobusami i tramwajami, ponieważ pierwszy samochód kupili dopiero po roku działalności. W takich artykułach bardzo często można przeczytać, jak pewien biznesmen zaczynał jeszcze w trakcie, zaraz - lub kilka lat po studiach. Dlatego też nie chciałem zwlekać, zaryzykowałem i w kilka miesięcy po rozpoczęciu pracy w instytucji finansowej założyłem firmę inwestycyjną Jahns Inwestments.

Wszystkim polecam rozpocząć pracę np. w korporacji oraz już od najwcześniejszych lat planować, czy tworzyć własną firmę. Jeżeli już się zdecydowałeś i wybierasz drogę na szczyt, należy sobie uświadomić, że tam nie będzie miejsca na słabości.

Czy możesz nieco przybliżyć profil działalności Jahns Investments?

Oczywiście, firma Jahns Investments jest firmą inwestującą własne środki finansowe w różne projekty które dzielą się z zależności od ich stopnia rozwoju na jedną z dwóch strategii. Pierwsza Strategia (Principal Strategy) dotyczy projektów, które mogą się pochwalić dobrymi wynikami oraz znajdują się już na takim stopniu rozwoju, że dostarczają regularny, pasywny dochodów. Natomiast druga strategia (Support Strategy) dotyczy projektów, która są dopiero rozwijane i nadal potrzebują wsparcia finansowego. Niestety nie mogę powiedzieć który z projektów znajduje się w danej strategii, ale po krótce każdy z nich przybliżę.

The Creative Department – jest to agencja brandingowa – jej zadaniem jest tworzenie wysokiej jakości kreacji corporate i brand identity. Przykładem może być JADE National Meeting 2012 na potrzeby którego stworzyliśmy logo Meetingu oraz intensywnie wspieraliśmy merytorycznie JADE w obszarach kreacji National Meeting 2012.

MarketOverview – portal informacyjny dla wszystkich osób, które lubią lub muszą być na bieżąco z informacjami ściśle dotyczącymi rynków kapitałowych – czyli np. dla studentów  day-traderów.

JI Yield Fund – jest to fundusz inwestujący firmowe środki finansowe w każdego typu instrumenty finansowe, począwszy od akcji, a kończąc na kontraktach terminowych, czy opcjach. 

Konsulting studencki to płaszczyzna, na której młody profesjonalista może już na studiach poznać smak biznesu i nauczyć się przedsiębiorczości. Czy te doświadczenia pomogły Tobie w rozkręceniu i prowadzeniu własnej działalności?

Dokładnie tak! Studencki konsulting to idealne miejsce gdzie można stawiać pierwsze kroki w biznesie, gdzie jest jeszcze miejsce na popełnianie mniejszych czy większych błędów.  Jest to świetna płaszczyzna, która stwarza możliwość odkrycia siebie, swoich ukrytych talentów i doskonalenia umiejętności miękkich, które są podstawą do wejścia w prawdziwy świat biznesu.

Ciężko mi określić na jakim etapie kariery bym się teraz znajdował gdyby nie studencki konsulting, jednak doświadczenie jakie zdobyłem podczas pracy w PBDA otworzyło mi drogę do miejsca, w którym aktualnie się znajduję i prawdopodobnie jeszcze dalej.

Który projekt realizowany z PBDA wspominasz dzisiaj jako najbardziej przełomowy, w tamtym okresie Twojej kariery?

W tamtym okresie projektów było bardzo dużo, ale najpozytywniej wspominam pierwszą rekrutację, którą organizowałem jako członek zarządu. Udało się nam (zespołowi projektowemu) przetrzeć pierwsze ścieżki na uczelni i idealnie przeprowadzić rekrutację, która była wsparta dużą akcją promocyjną oraz jednolitym profesjonalnym wizerunkiem. Uświadomiłem sobie wtedy, że jestem wstanie osiągnąć wszystko, potrzebna do jest tylko odwaga, chęć zaryzykowania, asertywność i co najważniejsze marzenia.

W PBDA pełniłeś funkcję Vice President of Human Capital Management. O ile dobrze rozumiem Waszą nomenklaturę to byłeś odpowiedzialny za zarządzanie zasobami ludzkimi. Stąd następne pytanie – kto sprawdzi się w konsultingu studenckim, jaki jest profil kandydata i jakie ta organizacja przewiduje ścieżki kariery?

Myślę, że w konsultingu studenckim może się sprawdzić każdy, każdy kto jest otwarty na to by poznać samego siebie oraz chce doskonalić to co odkrył.

Jakie są Twoje dalsze plany zawodowe? Chcesz rozwijać własne pomysły biznesowe czy wolisz zrobić karierę w korporacji?

Osobiście uważam, że zanim wyruszymy na „szczyt” należy sobie odpowiedzieć na pytanie „który szczyt chcemy osiągnąć ? ”  . Moim marzeniem jest stworzenie firmy, która będzie notowana na GPW-NC, a może i nawet na samym GPW.  Jeżeli osiągnę ten cel, najprawdopodobniej nadal będę pracował w korporacji, ale własnej . Dlatego też, dobrze jest już zawczasu poznać smak korporacji i zarządzania nią.

Dziękuję za rozmowę.


Artur Jahns – VIP Segmentation w BZ WBK i dyrektor zarządzający funduszu inwestycyjnego Jahns Investments. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i studiów podyplomowych Mechanizmy Funkcjonowania Strefy Euro. Zakładał i zarządzał Polish Business Development Association – studencką firmą doradczą stworzoną w myśl Idei Junior Enterprise. Zafascynowany rynkami finansowymi i bankowością. Inspirują go przykłady wielkich przedsiębiorstw budowanych od zera dzięki ciężkiej pracy założycieli i karier „od pucybuta do milionera”. Jego marzeniem jest wprowadzenie swojej firmy na GPW-NC, lub samą GPW.

2012-03-20 ,