Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Zarządza organizacją, doradza przedsiębiorcom, jeszcze studiuje

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_d09c106dea1261904.jpg
Zarządza organizacją, doradza przedsiębiorcom, jeszcze studiuje

Ścieżkę zawodową należy zacząć budować już na studiach. Praktyki, staże, jakiś wolontariat ... dla studentów z organizacji studenckiej ConQuest to mało. Właściwie, nie tyle z organizacji co firmy konsultingowej i nie tyle studentów, co młodych profesjonalistów. Przedstawiamy sylwetkę Mateusza Skwarki, który nią zarządza. Wyjaśni czym jest konsulting studencki i zdradzi swój przepis na sukces oraz dalsze plany zawodowe.

Youngpro.pl: Czym jest konsulting studencki? Jak to się stało, że się Pan nim zainteresował i co Pana motywowało do zaangażowania się w organizację ConQuest?

Mateusz Skwarka: Nasza firma realizuje głównie badania rynkowe, więc naszym celem jest pomoc firmom w efektywnym wejściu na nowe rynki geograficzne i produktowe. Dzięki naszym analizom firmy posiadają rozeznanie w rynku i ryzyko podjęcia złej decyzji biznesowej jest minimalizowane.

Dla studentów jest to niezwykła możliwość nie tylko, aby poznać metodykę badań rynkowych, ale również spróbować się przy koordynowaniu projektu, doświadczyć spotkania z klientem (najczęściej tego pierwszego), oraz to co dla mnie było zawsze najważniejsze: zaobserwowanie jak od wewnątrz funkcjonuje firma i jak zorganizowane są jej procesy wewnętrzne.

O ConQueście dowiedziałem się na uczelni – SGH. Wiedziałem że to dobry punkt wyjściowy dla mojej kariery, ale dopiero po rozpoczęciu pracy w spostrzegłem, że nie jest to miejsce gdzie mogę zdobyć jedynie wpis do CV, ale rozwinąć się biznesowo tak szybko jak nigdzie indziej. Od samego początku pracy aż do dziś czuję, że jest to właśnie miejsce, którego szukałem na studiach i w którym robię to co lubię.

Jaka była Pana ścieżka rozwoju w organizacji ConQuest?

W ConQueście zaczynałem jako Business Consultant przy projektach związanych z analizami rynku i badaniami satysfakcji klientów. Z czasem moje zainteresowania zwróciły się bardziej w stronę marketingu i pozyskiwania nowych projektów, co uważam za jedno z najważniejszych obszarów w funkcjonowaniu i rozwoju firmy, szczególnie usługowej gdzie najczęściej pozyskany projekt to także nowy klient.

Pracując w teamie Marketingu pozyskałem wiedzę niezbędną do pozyskiwania nowych projektów i dalszego rozwoju firmy, a w dodatku odkryłem, że sprawia mi to dużo satysfakcji. Podczas wyborów do nowego zarządu zostałem mianowany na funkcję prezesa zarządu będącego odpowiedzialnym za obszary PR i Marketing.

Obecnie pełni Pan funkcję President’a. Proszę opowiedzieć o tym stanowisku.

Funkcja ta to nie tylko wysoki prestiż, ale również duża odpowiedzialność, za cały zespół i firmę. Razem z zarządem realizujemy naszą strategię i staramy się rozwinąć ConQuest, tak aby nasi konsultanci mogli realizować ciekawe projekty przy okazji rozwijając swoje kompetencje i zainteresowania.

Praca w zarządzie jest bardzo ciekawa i rozwijająca, ponieważ w głównej mierze opiera się na pracy koncepcyjnej i na zarządzaniu ludźmi. Osobiście uważam, że zarządzanie ludźmi to jedna z najtrudniejszych rzeczy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Porównuję to z firmą moich rodziców i bardzo często okazuje się, że mamy podobne problemy. Dlatego uważam, że praca w zarządzie to prawdziwa szkoła życia niosąca ze sobą niezwykły rozwój.

ConQuest jest organizacją studencką, która jednocześnie przeprowadza komercyjne projekty konsultingowe. Czy zarządzanie organizacją jest zbliżone do zarządzania komercyjną firmą?

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to jest ono bardzo zbliżone do zarządzania komercyjną firmą. Odpowiadamy przecież przed klientem, a każde nasze potknięcie może odbić się dużym echem i niesie za sobą konsekwencje prawne. Dodatkowo stajemy przed podobnymi problemami co komercyjna firma: problemy z optymalna ilością realizowanych projektów w jednocześnie (jest ich albo za dużo, albo za mało – nigdy w sam raz), problemy z ludźmi czy „trudni” klienci.

Prowadzenie organizacji studenckiej jest jednak o tyle trudniejsze, że cały system motywacji opiera się na innych zasadach. Przykładowo nie występuje tu wyraźna różnica wieku między zarządem a zespołem, tak jak ma to miejsce w wielu firmach. Powoduje to, że osoby koordynujące pracę innych (zarząd i project managerowie) muszą mieć naprawdę wysokie umiejętności interpersonalne i przekonywania innych do swoich racji.

Jakie umiejętności i kompetencje pozwalają się rozwinąć w konsultingu?

Bardzo ważna jest elastyczność i kreatywne podejście do problemów. Bardzo rzadko projekty czy problemy powtarzają się. Każdy projekt, tak jak każdy klient jest inny. Najbardziej rozwijają się ci, którzy nie boją się nowych rzeczy i dodatkowo proponują niekonwencjonalne rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również zdolność do poświęceń i ciężkiej pracy. Wynika to z faktu, że klienci oczekują efektów naszej pracy „na zaraz”.

Jakie ma Pan plany zawodowe na najbliższe lata?

Na ten moment trudno mi dokładnie sprecyzować, czym chciałbym się zajmować, ponieważ przez najbliższy rok jeszcze dużo może się wydarzyć. Na pewno bardziej interesuje mnie prowadzenie własnej działalności niż praca na etacie. Moje zainteresowania dotyczą e-marketingu, ale nie wykluczam prowadzenia firmy zajmującej się „zwykłym” handlem lub produkcją.

Dziękuję za rozmowę.


Na pytania odpowiadał Mateusz Skwarka,

President, Marketing & PR Manager, ConQuest Consulting

2011-11-23 ,