Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Kariera w księgowości oczami specjalisty

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_0cad8c739a5932215.jpg
Kariera w księgowości oczami specjalisty
Praca w księgowości to globalne spojrzenie, w którym ważny jest każdy szczegół. Dlatego księgowy powinien być dociekliwy, by łatwo dostrzegać powiązania pomiędzy zmianami. Co jeszcze powinien wiedzieć przyszły księgowy? – opowiada Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska z Grant Thornton.

Youngpro.pl: Dlaczego księgowość? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Do pracy w księgowości trafiłam przypadkiem. Byłam na V roku studiów, nie miałam jeszcze sprecyzowanej ścieżki kariery, którą chciałabym pójść. Szukałam praktyk. Wysłałam CV. Dostałam się na praktyki do Grant Thornton. Byłam ciekawa pracy w księgowości, trafiłam do księgowości wewnętrznej. Miałam obawy, gdyż na studiach nie lubiłam zajęć z rachunkowości. Postanowiłam zobaczyć, jak to jest w praktyce. No i zostałam :) Moją największą obawą była powtarzalność czynności co miesiąc. Bałam się, że każdy miesiąc będzie wyglądał tak samo. Przekonałam się, że księgowość nie jest nudna, a żaden miesiąc nie wygląda tak samo. Mamy pełno różnych case’ów!

Dlaczego wybrała Pani Grant Thornton? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Dlaczego Grant Thornton? Wielu moich znajomych ze studiów zaczynało pierwsze praktyki i pierwsze prace w Grant Thornton. Trafiłam tutaj z ich polecenia.

Jaka była Pani droga do księgowości? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Studiowałam finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jak już wcześniej wspomniałam, nie bardzo lubiłam chodzić na zajęcia z rachunkowości, denerwowało mnie księgowanie na kartce papieru :) Na studiach zapisałam się z koleżanką na samodzielny kurs księgowego bilansisty. Kurs bardzo mi pomógł „polubić” rachunkowość. Potem trafiłam na praktyki w Grant Thornton. Pojawiłam się w firmie w odpowiednim momencie, akurat wdrażano nowy system. Bardzo dużo się nauczyłam, zostałam i pracuję do dzisiaj. Po praktykach zaproponowano mi staż, później stanowisko Asystenta, obecnie jestem Specjalistą i nadzoruję pracę innych osób. Cenię sobie jasno określoną ścieżkę kariery i możliwości awansu.

Księgowa / Księgowy – jaki powinien być? Kto się najlepiej sprawdzi w tym zawodzie? 
Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Najlepiej sprawdzi się w tym zawodzie osoba systematyczna, dociekliwa i cierpliwa. Lubiąca, jak jej się coś z czymś zgadza :) Nastawiona zarówno na szczegół, jak i na ogół. Osoba myśląca całościowo, mająca na uwadze, że zmiany w jednym zakresie powodują zmiany w innym. To musi być osoba, która łatwo skojarzy ze sobą te zmiany.

Studenci często zastanawiają się nad wyborem księgowości jako zawodu. Na co powinni zwrócić uwagę zanim podejmą ostateczną decyzję? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Studenci, którzy zastanawiają się nad pracą w księgowości, powinni mieć na uwadze to, iż w księgowości z roku na rok zmieniają się przepisy. Trzeba być bardzo uważnym, śledzić zmiany. W tym zawodzie przydatne są zdolności analityczne.

W ciągu wielu lat doświadczeń praca księgowego w Polsce zmieniała się. Jak z Pani perspektywy zmienił się ten zawód? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Moja doświadczenie pracy w księgowości jest stosunkowo krótkie. Pracuję w księgowości około 3 lata, jednak zdobyłam szerokie doświadczenie – zajmuję się wieloma obszarami, cały czas uczę się czegoś nowego i zgłębiam posiadaną wiedzę. Nie zauważyłam zbyt dużych zmian w samym zawodzie księgowego. Jest to zawód dość stabilny. 

Odnieść sukces to wiele, jednak kariera polega na ciągłym podnoszeniu poprzeczki – dlatego, co dalej? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: W księgowości bardzo ważne jest samokształcenie, analizowanie przepisów, wyciąganie wniosków. Samemu trzeba sobie podnosić poprzeczkę. Bardzo przydatne są różne szkolenia ze zmian zachodzących w  przepisach, a jest ich co roku trochę :) Warto również pomyśleć o bardzo wysokim postawieniu poprzeczki – uzyskaniu tytułu biegłego rewidenta.

Na koniec – ciekawostka. Księgowość to wg obiegowej opinii bardzo stabilna praca. Jakie było Pani dotychczasowe największe wyzwanie zawodowe lub największe zaskoczenie? 

Katarzyna Kasperowicz-Kaczkowska, Grant Thornton: Największym zaskoczeniem było to, że księgowość wcale nie jest taka nudna, jak mi się wydawało na studiach. W księgowości bardzo dużo się dzieje, przy czym jest to zawód zapewniający stabilność. Serdecznie polecam pracę w księgowości.

2013-11-26 ,