Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Kariera w księgowości oczami juniora

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_734c83e9ec2270028.jpg
Kariera w księgowości oczami juniora
Kariera księgowego może kojarzyć się z nudną pracą dla ludzi bez zainteresowań, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Jaka? O tym jak wygląda kariera w księgowości opowiada Karolina Jarońska – Junior w Grant Thornton

Youngpro.pl: Dlaczego księgowość? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Moja droga do księgowości była dość długa. Najpierw chciałam zostać muzykiem, ponieważ kończyłam 12 lat szkoły muzycznej i nigdy nie myślałam, że mogłabym robić coś innego. Ostatecznie moje życie potoczyło się inaczej i zaczęłam studia humanistyczne, ale już po pierwszym roku czułam, że to nie to, o co mi chodziło. Jednak wyznając zasadę: „skończ to, co zaczęłaś” – skończyłam studia na poziomie licencjackim. I tak się zaczęło. Stwierdziłam, że chcę zostać księgową! Pierwszym powodem było to, że mój mąż założył działalność gospodarczą i widziałam w tym szansę, aby praktycznie poznać niektóre zagadnienia związanie z tematem księgowości. Po drugie, obserwując rynek pracy widziałam, że popyt na ludzi po rachunkowości jest duży. Zdawałam sobie sprawę, że to będzie trudne zadanie, aby zacząć, zważywszy na to, że od kilku lat nie miałam do czynienia z przedmiotami ścisłymi. Postanowiłam, że pójdę na kurs księgowości, abym miała jakiekolwiek pojęcie w tym zakresie. Skończyłam dwa stopnie kursu w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, a później znalazłam uczelnię zorientowaną na ludzi, którzy chcieliby zacząć przygodę z księgowością mimo, iż nie studiowali tego kierunku wcześniej.

Dlaczego właśnie Grant Thornton? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Pierwszy raz o Grant Thornton usłyszałam od mojej koleżanki ze studiów, która uważała, że to firma jej marzeń :) . Szczerze mówiąc, ja nigdy wcześniej nie słyszałam o tej firmie. Zaczęłam więc szukać informacji na jej temat i coraz bardziej zaczęła mi się podobać. Pierwsza rzecz na którą zwróciłam uwagę, to fakt, że firma jest nastawiona na praktykantów  i stażystów. Właśnie takiej firmy szukałam, ponieważ nie miałam jeszcze żadnej praktyki. Druga rzecz to aktywnie prowadzona strona na facebooku. Wysłałam aplikację, ale szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że ktoś w ogóle odpisze, ponieważ wysyłałam takie aplikacje do wielu firm i nawet nie otrzymywałam odpowiedzi zwrotnych. Ku mojemu zdziwieniu, odpisała mi osoba z działu HR! Niestety nie prowadzono wtedy rekrutacji na stanowisko księgowe, ale zostałam poinformowana, że jeżeli firma będzie poszukiwała kogoś na praktyki, to na pewno się odezwą. I tak też się stało i wkrótce otrzymałam możliwość długotrwałej współpracy. Po drugie, atmosfera pracy jest wspaniała! Nigdy nikt nie dał mi odczuć, że jestem gorsza ze względu na to, że jestem na dopiero na stażu, wręcz przeciwnie. Firma wyznaje zasadę, że dzisiaj ja się uczę a jutro, kiedy przyjdzie ktoś nowy, to ja będę go uczyła, więc trzeba sobie nawzajem pomagać. 

Pracownik Działu Księgowości – to dość jasny kierunek, jednak drogi mogą być różne. Jak było w Twoim przypadku? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Moja historia zawodowa zaczęła się w zasadzie od pierwszego roku studiów. Najpierw pracowałam  jako telemarketerka, później w firmie IT jako sekretarka, a ostatnim etapem była praca w dziale obsługi klienta w jednej z prywatnych placówek medycznych. Zawsze uważałam, że w pracy można nie tylko zdobyć wiedzę, ale również doskonalić takie umiejętności jak organizacja pracy własnej, praca w grupie, odpowiedzialność, samodyscyplina oraz praca w stresie. 

Księgowy / Księgowa  – dla części młodych ludzi to zawód kojarzony z fakturami i masą dokumentów, jednak aktualnie rzeczywistość tego stanowiska wygląda inaczej. Dlatego jaki powinien być dobry księgowy? Kto się najlepiej sprawdzi na takim stanowisku? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: To prawda, że zawód księgowego kojarzy się cały czas z ludźmi nudnymi i bez żadnych zainteresowań. Sama pamiętam, jak zawsze śmiałam się, oglądając jeden z odcinków Monty Pythona o dyplomowanym księgowym, który po 20 latach chciał zostać trenerem tygrysów w Zoo, bo myślał, że oszaleje z nudów :) Uważam, że aby nie myśleć tak samo, dobry księgowy nigdy nie powinien zatracać szerokich horyzontów, jakie daje mu dziedzina rachunkowości. Dzisiejszy świat bardzo szybko się zmienia i to dotyczy również rachunkowości. Ponadto  dobry księgowy powinien mieć w sobie chęć pogłębiania wiedzy oraz dzielenia się tym, co już wie. Ważne jest również, aby umieć organizować pracę własną i pracować w grupie.

Wielu studentów rozpoczyna właśnie rok akademicki. Jest to czas postanowień i planowania, czy masz dla nich rady, które ułatwią im drogę do kariery w księgowości? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Z pewnością najważniejsza jest praktyka. Nawet najlepsza uczelnia nie nauczy studenta, jak pracować albo jak przekładać teorię na praktykę. Na własnym przykładzie wiem, że bardzo dużo dają szkolenia lub kursy, ponieważ pogłębiają wybraną przez nas tematykę.

Udało Ci się osiągnąć cel zawodowy, to bardzo duży sukces, jednak kariera polega na ciągłym podnoszeniu poprzeczki – dlatego, co dalej? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Przede mną ostatni rok studiów magisterskich, więc póki co to mój najbliższy plan na przyszłość. Już wiem, że po obronie pracy magisterskiej zapiszę się na III poziom kursu w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, ponieważ chcę zostać dyplomowaną księgową. W przyszłości chciałabym również zdobyć uprawnienia  biegłego rewidenta, co jest wspierane przez Grant Thornton.

Na koniec – ciekawostka. Księgowość to wg obiegowej opinii bardzo stabilna praca. Jakie było Twoje dotychczasowe największe wyzwanie zawodowe lub największe zaskoczenie? 
Karolina Jarońska, Grant Thornton: Muszę powiedzieć, że aktualnie każdy dzień w pracy jest dla mnie wyzwaniem zawodowym, ponieważ codziennie poznaję jakieś nowe zagadnienia i żadna sytuacja nie jest przewidywalna, dlatego właśnie tak bardzo ją lubię.  

2013-11-25 ,