Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Doradztwo biznesowe oczami juniora - wywiad z Stanisławem Leśniakiem z PwC

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c55e594cbf1628112.jpg
Doradztwo biznesowe oczami juniora - wywiad z Stanisławem Leśniakiem z PwC
Kariera to szereg wyborów, który prowadzi to momentu w którym robisz coś wartościowego z fajnymi ludźmi, w fajnej atmosferze i w sposób, który sprawia, że chcesz jeszcze – czyli do sukcesu. O karierze w doradztwie biznesowym opowiada Stanisław Leśniak, praktykant w Dziale Advisory w PwC.

Youngpro.pl: Dlaczego doradztwo biznesowe? 

Stanisław Leśniak: Fakt, że trafiłem do działu Advisory PwC nie wynika z precyzyjnie obranej ścieżki kariery, lecz raczej z szeregu mniej lub bardziej znaczących wyborów. Jednak teraz uważam, że jest to coś dla mnie. Kreatywna i intensywna praca, w której ciągle pojawiają się nowe wyzwania będące zaraz szansą na dalszy rozwój. Do tego całość w świetnym teamie i na najwyższym, światowym poziomie.


Jak mierzyć, to wysoko – czy właśnie dlatego wybrałeś PwC? 

Nie do końca. Do PwC trafiłem przez konkurs "Grasz o staż" (pozdrowienia dla organizatorek :) ), ale początkowo chciałem rozwiązać tylko jedno zadanie, żeby sprawdzić czy dam radę – miałem wówczas całkiem niezłą pracę. Wysyłając zgłoszenie musiałem jednak wybrać chociaż jeden staż i po dłuższym zastanowieniu padło na dział Audytu – w uzasadnieniu napisałem dlaczego nie audyt i dlaczego zależy mi na pracy w dziale Doradztwa Biznesowego PwC… 

Doradztwo biznesowe w PwC – to jasny kierunek, jednak drogi mogą być różne. Jak było w Twoim przypadku? 

Na początek studia na kierunku prawo i kilka pierwszych doświadczeń w kancelariach, potem zacząłem pracę w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości – przez dwa lata zbierałem cenne i często wykorzystywane obecnie doświadczenie w pracy ze start-upami. W pewnym momencie jednak zainteresowałem się tematyką corporate finance i ostatecznie dostałem się do zespołu zajmującego się modelowaniem finansowym i wycenami w PwC. 

Doradca biznesowy – jaki powinien być? Kto się w nim najlepiej sprawdzi? 

To jest bardzo trudne pytanie gdyż w doradztwie biznesowym bardzo potrzebna jest różnorodność. Czym bardziej różnią się od siebie osoby w zespole tym większa jest wartość dodana każdej z nich. To, co jednak jest niezbędne to:
- umiejętność pracy w zespole,
- kreatywność,
- pracowitość,
+ dużo własnej inicjatywy.

Wielu studentów rozpoczyna właśnie rok akademicki. Jest to czas postanowień i planowania, czy masz dla nich rady, które ułatwią im drogę do PwC? 

Uważam, że warto uświadomić sobie, że pracodawca kupuje efekty naszej pracy i to co na niej zarobi – nie nasze oceny. Niestety większość kierunków studiów nie zapewni nam niezbędnych kompetencji i dlatego to my musimy to zrobić. Dlatego lepiej wybrać darmowy staż, działalność NGO lub organizacjach studenckich niż kolejny średnio przydatny kierunek studiów. 

Udało Ci się osiągnąć cel zawodowy, to bardzo duży sukces, jednak kariera polega na ciągłym podnoszeniu poprzeczki – dlatego, co dalej? 

PwC jest miejscem, w którym jeżeli tylko ktoś chce to może osiągnąć naprawdę bardzo dużo. Dlatego obecnie stawiam na naukę, ciężką pracę i dopiero poznawanie tych wszystkich możliwości jakie oferuje firma. Jedną z ciekawszych jest program wyjazdów do innych oddziałów PwC na świecie – np. ostatnio koleżanka wyjechała na dwa lata do Australii.  

Na koniec – inspirująco. Czym jest dla Ciebie sukces? 

Według mnie to robienie czegoś wartościowego z fajnymi ludźmi, w fajnej atmosferze i w sposób, który sprawia, że chcesz jeszcze.  

2013-10-23 ,