Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Codzienność inspiruje – wywiad z Szymonem Mydlarzem, SaveTOI

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f3c65c3c306174556.jpg
Codzienność inspiruje – wywiad z Szymonem Mydlarzem, SaveTOI
Problemy dnia codziennego niejednokrotnie stają się inspiracją do stworzenia innowacyjnych projektów. Doskonałym przykładem są twórcy projektu eco-friendly urządzenia – zespół SaveTOI. O „Pierwszym kroku we własny biznes” opowiada Szymon Mydlarz, członek projektu SaveTOI.

Youngpro.pl: Dwa tygodnie temu projekt SaveTOI zajął I miejsce w IV edycji programu „Pierwszy krok we własny biznes” realizowanym przez Poznański Park Naukowo - Technologiczny Fundacji UAM InQbator we współpracy z Miastem Poznań. Sam produkt zdecydowanie zasługuje na miano innowacyjnego. Mógłbyś krótko powiedzieć jak się zaczęło?
Szymon Mydlarz: Pomysł na produkt SaveTOI powstał jako wypadkowa problemu, z którym spotkaliśmy się w toalecie (obrazowo: który przycisk spłukiwania mam wybrać? O nie! Ktoś znowu nie posprzątał po sobie!) oraz kierunku studiów, które realizujemy tj. Techniczne Zastosowania Internetu. Pomyśleliśmy sobie, że warto byłoby rozwiązać ten problem za pomocą znanych nam z kierunku naszych studiów rzeczy.

Bardzo szybko okazało się, że zidentyfikowany problem dotyczy nie tylko nas, ale również szerszego grona ludzi. Rozpisaliśmy sobie na kartce listę potencjalnych odbiorców rozwiązania, po czym zaczęliśmy spotykać się z każdym z nich w celu weryfikacji pomysłu od strony biznesowej. Już po kilku spotkaniach wiedzieliśmy, że pomysł należy rozwijać. Było to dużym impulsem do zintensyfikowania prac oraz dołączenia do zespołu trzeciego kolegi, Pawła, doświadczonego w pożądanej technologii.

Początki bywają trudne. Wielu ludzi poddaję się już na starcie. Co zrobiliście, aby Wam się udało?  
W zeszłym roku jeden z członków naszego zespołu miał okazję uczestniczyć w projekcie "Technoinqbacja pomysłów"  (tj. miesięcznego, letniego programu przedsiębiorczości dla zaawansowanych) organizowanego przez Inqbator Poznańskiego Parku Naukowo-technologicznego. To właśnie od Szymona dowiedzieliśmy się o organizowanym jesienią 2012r. konkursie: "Pierwszy krok we własny biznes".

Napisaliśmy we wskazanym czasie aplikację konkursową, która została pozytywnie rozpatrzona. W listopadzie rozpoczęliśmy 1,5 miesięczny kurs, który przybliżył nam wiedzę z zakresu modelowania biznesowego, finansów, marketingu oraz prawa własności intelektualnej. Etap ten zakończył się napisaniem wstępu do biznesplanu. Z 50 drużyn, które rozpoczęły wspomniany kurs wybrano 10 najsilniejszych zespołów, w tym projekt SaveTOI. Etap III był okresem wsparcia ze strony mentorów (firmy Green Hat lub DGA) oraz specjalistów z różnych dziedzin. Był to dla nas szczególny etap, z uwagi na to, ze dołączył do nas Paweł - rdzeń techniczny projektu SaveTOI. Niespełna cztery miesiące pracy pozwoliły nadać projektowi właściwe kształty oraz stworzyć pierwszy spójny model biznesowy.

Jeśli chodzi o podział prac - nasz zespół składa się z dwóch osób o kompetencjach biznesowych oraz jednej osoby o wiedzy technicznej. Do Pawła należą kwestie związane z badaniami i rozwojem technologii, z kolei do mnie oraz Mateusza - badanie rynku, weryfikacja hipotez, rozmowa z przyszłymi kontrahentami, w tym kontakt z potencjalnym inwestorem.

We wszystko o czym wspominacie powyżej na pewno włożyliście wiele czasu, jak i wysiłku. Skąd motywacja do działania?

Motywacją do działania jest to, że znaleźliśmy rozwiązanie problemu, z którym prawie każdy spotyka się na co dzień (brak świadomości właściwego użycia przycisku spłukiwania, brak spłukania wody w ogóle). Motywacją do rozwoju projektu jest każda rozmowa z zainteresowanymi, którzy wcale nie śmieją się z naszego pomysłu, wręcz przeciwnie, upatrują w nim możliwości dobrej inwestycji. Technologie eco-friendy są dzisiaj mocno poszukiwane a oszczędność zasobów to temat poruszany przez każde przedsiębiorstwo lub nawet gospodarstwa domowe. To nam wystarczy.

Skąd pomysł na udział w programie?

Bardzo zależało nam na dostaniu się do konkursu "Pierwszy krok we własny biznes" z uwagi na mentoring, jaki był zapewniony w III etapie. Potrzebowaliśmy kogoś, kto pozadawałby nam trudne pytania, poszukał dziury w całym, zmusił do nietuzinkowego myślenia. Tak właściwie to był to dla nas najważniejszy cel, nie wygrana w konkursie, a wsparcie ze strony specjalistów z firmy Green Hat. Otrzymaliśmy dokładnie to, czego potrzebowaliśmy - wyszliśmy z programu umocnieni, z szeregiem możliwych scenariuszy rozwoju projektu.

„Pierwszy krok we własny biznes” za Wami. Co dalej?

Jesteśmy w trakcie sesji egzaminacyjnej, ale to wcale nie znaczy, że zwolniliśmy tempo prac nad projektem. W przyszłym tygodniu jedna osoba z projektu jedzie na GrowUp Startup do Warszawy na największe forum przedsiębiorców w Polsce. Będzie to okazja nie tylko do zderzenia pomysłu z opinią inwestorów, ale również możliwość wymienienia cennych kontaktów na przyszłość.

W wakacje chcemy zakończyć prace nad prototypem urządzenia oraz rozpocząć testy w warunkach naturalnych. Będzie to również bardzo pracowity czas w kwestii pozyskania wsparcia finansowego na rozwój przedsięwzięcia. Jesteśmy jednak dobrej myśli - co trzy głowy to nie jedna :-)

Czym dla Was jest sukces?
To bardzo trudne, ale ciekawe pytanie... mówiąc najprościej jak tylko potrafię:

Sukces dla nas to mix spełnienia się w tym, co robimy i co lubimy robić z domieszką tego, że podoba się to innym osobom, czyli naszym klientom (bo to, co robimy rozwiązuje ich faktyczny problem).

Część tego sukcesu już osiągnęliśmy. Pora go dopełnić zadowoleniem ze strony klienta.

Dziękuję za rozmowę.

2013-06-20 ,