Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Agencja nie tylko PR-owa, wywiad z Matyldą Markiewicz

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_ed7dd6b0662217792.png
Agencja nie tylko PR-owa, wywiad z Matyldą Markiewicz
Poszukiwanie niecodziennych rozwiązań dla problemów codzienności to jej specjalność. Jej siłą napędową są ludzie. To kolejny przykład na to, że miłość do tego co robimy okazuje się lekiem na całe zło, swoistą gwarancją sukcesu. Matylda wspomina: nieustannie się dokształcam. Czy pomysł na siebie może być pomysłem na biznes?

Youngpro.pl: Matmaruu. Nazywasz ją agencją nie tylko PR-ową. Skąd pomysł na założenie firmy tego typu? Czy był to Twój jedyny pomysł na biznes?
Matylda: Dodatek „Agencja nie-tylko-PR-owa” wynika z faktu, że miałam bardzo dużo pomysłów i trudno było je zamknąć w jednym PKD. Skąd pomysł na firmę? Od zawsze otaczali mnie ludzie zarażający pasją, zaangażowaniem, a co najważniejsze obdarzeni różnymi talentami. Pracowaliśmy na etatach i coraz bardziej popadaliśmy w rutynę. Ja miałam z Nas wszystkich najwięcej szczęścia. Nigdy nie byłam korpo-ludkiem, a właśnie Ci z nas z dnia na dzień stawali się coraz bardziej szarzy i przezroczyści. Kiedy więc po rozstaniu z ostatnim pracodawcą miałam okazję nabrania dystansu, podjęłam decyzję o założeniu firmy. Firmy, która pozwoli każdemu z nas zarabiać na tym, co lubimy robić i w czym się spełniamy.

Biurokracja związana z założeniem własnej firmy może przerażać. Brak wkładu własnego może być kolejnym problemem utrudniającym studentom założenie własnego biznesu. Jak to wyglądało w Twoim przypadku? 
Wykorzystałam szansę, którą miała być dotacja z UP. Niestety na dotacje z UE byłam “za stara” (ukończyłam 26 r.ż.), a zarazem za młoda (do 50tki jeszcze trochę poczekam), nie byłam długotrwale bezrobotna, ani też nie jestem matką powracającą na rynek pracy. Samo założenie firmy nie wiązało się z biurokracją - wniosek można wypełnić online. Jeśli jednak staracie się o dofinansowanie... Mam w szafie 2 grube segregatory wniosków, pism i dokumentów z tym związanych. Pominę też milczeniem liczbę paradoksów z tym związanych, jak choćby fakt, że firma, w tym agencja PR-owa nie ma możliwości wykorzystania dofinansowania na promocję, czy choćby stworzenie strony www.

Twoja firma łączy wiele pomysłów na biznes. Skąd czerpiesz motywację?
Motywację czerpię z obcowania z ludźmi. Interakcje “nakręcają mnie do działania”. Poza tym nieustannie się dokształcam. Lubię przekładać zdobywaną wiedzę teoretyczną na praktykę. Moje myśli w trakcie różnych debat, wymian zdań automatycznie uciekają w różnych kierunkach. Bezustannie szukam sposobów, metod, rozwiązań. Poszukuję niecodziennych rozwiązań dla problemów codziennych i niecodziennych zastosowań dla najprostszych rozwiązań.

Dopiero zaczynasz przygodę z własnym biznesem. Masz jakieś rady dla tych, którzy dopiero uczynią pierwszy krok w kierunku przedsiębiorczości?
Prowadzę firmę dopiero pół roku. Nie sądzę, abym już teraz mogła dawać rady. Poza tym w biznesie nie ma złotej recepty. Jeśli kochacie to co robicie i macie wystarczająco dużo pasji i zapału, by uwierzyć, że dacie radę - próbujcie. Ja sama wychodzę z założenia, że lepiej jest żałować, jeśli się spróbowało, niż żałować że się nie spróbowało.

Czym jest dla ciebie sukces?
Sukces jest wtedy, kiedy wstając rano uśmiecham się na myśl, że idę do pracy.

Dziękuję za rozmowę.


2013-06-18 ,