Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Wielka Czwórka (Big Four)

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_239c01a14f4995761.jpg
Wielka Czwórka (Big Four)

Wielka czwórka (Big Four) to zbiorcze określenie dla 4 największych firm zajmujących się audytem finansowym. Tworzą ją: Deloitte, Ernst&Young, KPMG, PricewaterhouseCoopers. Wg danych Komisji Europejskiej koncentrują one 90% rynku audytu spółek giełdowych i obsługują 99 ze 100 największych spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Zakres działalności wielkiej czwórki jest zbliżony i oprócz audytu obejmuje także usługi doradcze (prawne, finansowe, podatkowe) i usługi księgowe. Organizacje charakteryzują się złożoną strukturą składającą się na sieć firm audytorsko-doradczych.

Firmy wielkiej czwórki posiadają reputację prestiżowych i cenionych pracodawców. W corocznym badaniu Universum Student Survey znajdują się w grupie 10 najbardziej pożądanych pracodawców w kategorii biznes.

Powstanie wielkiej czwórki wiąże się z konsolidacją branży doradczej. Do 1989 roku istniała tzw. Big 8, w ciągu następnych 10 lat grupa skurczyła się do Big 6. Upadek firmy Arthur Andersen w 2002 roku, spowodował popularyzację określenia Big 4.

Siedziba główna PwC oraz Ernst&Young mieści się w Wielkiej Brytanii, Deloitte w USA, natomiast KPMG w Holandii.

2011-11-08 ,