Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Studencki Savoir-Vivre, czyli nie ubieraj dresu na uczelnię

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_0ec66164817637641.jpg
Studencki Savoir-Vivre, czyli nie ubieraj dresu na uczelnię
Początek października to na niemal wszystkich polskich uczelniach uroczyste akademie z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Chociaż studenci zwykle nie mają obowiązku brać w nich udziału, to warto się na nie wybrać.

Rozpoczęcie roku to bardzo podniosła chwila. Rektorzy i wszyscy pozostali profesorowie zakładają wtedy eleganckie togi podbite gronostajem, które podkreślają ich doświadczenie naukowe i funkcje, jakie pełnią na swoich uniwersytetach. Łatwo się domyśleć, że pod tymi togami nie mają założonego dresu, ale porządne garnitury i eleganckie garsonki. My studenci nie powinniśmy być gorsi. 

W co się ubrać na rozpoczęcie roku akademickiego?

Dlatego jeśli w najbliższych dniach (przykładowo Uniwersytet Jagielloński ma swoje uroczyste otwarcie roku akademickiego dokładnie 1 października, ale na różnych uczelniach są różne terminy, niektóre oficjalnie będą zaczynać nowy rok jeszcze w połowie miesiąca) wybieramy się na takie wydarzenie, sami powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować.

- Pamiętam swój pierwszy rok studiów. Jak wszyscy świeżo upieczeni studenci, postanowiłam wybrać się na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego - opowiada nam Ania studiująca polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Październik był bardzo ładny i ciepły. Założyłam więc krótkie spodenki, a mój strój był bardziej plażowy, niż świąteczny - dodaje. - Nie muszę chyba dodawać, jak źle się czułam, gdy dookoła mnie siedzieli odświętnie ubrani studenci i nauczyciele akademiccy, także moi przyszli. Nigdy już nie powtórzyłam tego błędu - kończy. 

To jest właśnie podstawowy powód, dla którego powinniśmy się ubrać adekwatnie do sytuacji, gdy wybieramy się na rozpoczęcie roku akademickiego. Tak więc drogie panie: żakiety i dobrze skrojone spodnie (lub spódniczki za kolano) to podstawa. Panowie: zabraliście ze sobą na studia garnitury i eleganckie buty, więc macie pierwszą okazję, aby je założyć. 

Właściwy ubiór: nie tylko na rozpoczęcie roku akademickiego

Rzecz jasna student powinien zawsze pamiętać o tym, aby odpowiednio się ubierać. Nikt mu nie każe na ćwiczenia, seminaria i wykłady chodzić w garniturze. Na co dzień wystarczy normalne ubranie, w którym jest nam wygodnie i które lubi, jakkolwiek musi być ono schludne i czyste. 

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia roku akademickiego przyjdzie kolejna okazja, gdy trzeba będzie się ubrać nieco bardziej elegancko. Rozpocznie się sesja egzaminacyjna, czas zdobywania zaliczeń i zdawania egzaminów. Zwykle bywa tak, że na pierwszą swoją sesję nowi studenci ubierają się tak, jak na maturę, czyli mówiąc krótko: tak, jak należy. Z każdym rokiem sesje im powszednieją a razem z nimi ich ubiór. 

- Pamiętam swoją pierwszą sesję, jakby to było wczoraj, choć minęło już przeszło 7 lat – wspomina Bartek, absolwent poznańskieg Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. – Wtedy było to wielkie wydarzenie i każdy student był ubrany elegancko. Natomiast pod koniec studiów, zwłaszcza na V roku, rzadko kto zakładał chociażby koszulę.

Sugerujemy jednak, aby do końca studiów nie zapominać o bardziej formalnym ubiorze na egzaminach, szczególnie tych, które zdajemy ustnie. Pokażemy wtedy profesorowi, że traktujemy przedmiot – i w ten sam sposób jego samego – poważnie. Taka postawa niekoniecznie musi nam pomóc w zdobyciu lepszej oceny, ale z całą pewnością nie przeszkodzi w tym: szczególnie, że wielu wykładowców przywiązuje dużą wagę do tego, czy studenci przestrzegają uczelnianego savoire-vivru. 
2012-10-01 ,