Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rekrutacja bezpośrednia (headhunting, executive search)

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_239c01a14f581967.jpg
Rekrutacja bezpośrednia (headhunting, executive search)

Rekrutacja bezpośrednia (headhunting, executive search) jest metodą rekrutacji pracowników polegająca na bezpośrednim wyszukiwaniu kandydatów spełniających określone kryteria i proponowaniu włączenia ich do procesu rekrutacyjnego. Pozwala ona dotrzeć do tzw. kandydatów pasywnych, a więc nie poszukujących aktualnie zatrudnienia i/lub posiadających rzadkie kompetencje, umiejętności, doświadczenia zawodowe.

Usługi związane z rekrutacją bezpośrednią są zwykle zlecane wyspecjalizowanym agencjom. Proces pozyskiwania kandydatów jest w takim wypadku poufny, szczególnie gdy pracodawcy zależy na rekrutacji pracownika konkurencyjnej organizacji.

Obecnie obserwuje się dynamiczny wzrost ilości i jakości usług internetowych wspierających rekrutację bezpośrednią a jednocześnie zwiększających szansę kandydatów na zaproszenie do takiej rekrutacji. Rozwijającym  się trendem na rynku pracy jest przejście headhuntingu z formy rekrutacji zarezerwowanej dla wyższej kadry menadżerskiej, oraz specjalistów posiadających unikatowe umiejętności, do metody stosowanej także w sytuacji selekcji na stanowiska niższego szczebla.

Kandydaci oraz rekruterzy stosują sprofilowane rozwiązania korzystając z różnorodnych portali internetowych a ich rozwój i rosnąca ilość użytkowników wskazuje na zwiększające się znaczenie rekrutacji bezpośredniej w stosunku do tradycyjnego procesu rekrutacji. Są to np.:

  • Goldenline.pl – najpopularniejszy polski portal kariery, którego użytkownikami są specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.
  • Linkedin.com – międzynarodowa platforma, której główną funkcjonalnością jest networking z partnerami biznesowymi z całego świata.
  • Youngpro.pl – połączenie portalu kariery i platformy elearningowej. Strona dedykowana studentom i wczesnym absolwentom wkraczającym na rynek pracy.

W kontekście rekrutacji bezpośredniej poleca się kandydatom świadome budowanie własnego wizerunku (personal branding), którego elementem jest założenie E-CV – internetowej wizytówki zawodowej.

2011-10-31 ,