Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Programy referencyjne - sposób rekrutowania nowych pracowników

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_2c7d593e853322941.jpg
Programy referencyjne - sposób rekrutowania nowych pracowników
Czy pracownik z polecenia to dobry wybór? Proces rekrutacji jest wciąż ulepszany w wielu polskich oraz zagranicznych firmach, między innymi za pomocą nowego systemu nazywanego programem referencyjnym. Metoda polega na zachęcaniu obecnych pracowników do polecania odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska pracy, spośród ich znajomych, rodziny czy byłych współpracowników. Programy referencyjne są oceniane jako najprostszy, najtańszy i najbardziej efektywny sposób rekrutowania nowych pracowników.

Obecnie zatrudnianie danej osoby, która poza wymaganymi kwalifikacjami i doświadczeniem ma znajomego bądź członka rodziny, który pracuje w danej firmie, nadal jest postrzegane jako  nieuczciwe zapewnianie zatrudnienia osobie, jedynie ze względu na jej znajomości. Z pewnością przekonanie to jest wciąż obecne ze względu na istniejącą w wielu firmach praktykę zatrudniania polecanych osób niezależnie od tego, czy posiadają one wymagane kwalifikacje i doświadczenie, czy też nie, zatrudnienie bowiem przebiega jedynie w oparciu znajomości, jakie posiada osoba zatrudniana.

Abstrahując od tego rodzaju sytuacji, należy zwrócić uwagę na to, że programy referencyjne znacznie różnią się od wciąż popularnego „zatrudniania po znajomości”. W tym przypadku osoba polecona wciąż musi przejść cały proces rekrutacji, gdzie ocenia się jej kandydaturę merytorycznie. Dopiero gdy podobne kwalifikacje i umiejętności posiada kilku kandydatów fakt, że dana osoba została polecona przez jednego z pracowników, może mieć wpływ na ostateczną decyzję pracodawcy.

Ten sposób przeprowadzania rekrutacji jest korzystny dla wszystkich jej uczestników – pracowników, pracodawcy oraz kandydata. Pracodawca przyznaje różnego rodzaju bonusy pracownikowi, którego polecony kandydat ostatecznie zostanie wybrany w trakcie rekrutacji. Równie motywujące może być ułatwienie znalezienia pracy jednemu ze znajomych. Pracodawca z kolei oszczędza czas i środki finansowe potrzebne przy rekrutacji. Dodatkowo zatrudnianie w firmie polecanych osób powoduje zacieśnianie więzi pomiędzy pracownikami, jako że zespół w dużym stopniu składać się może z pracowników i przez nich poleconych osób. Badania Uniwersytetu Stanowego Ohio pokazują, że poziom utrzymania pracowników zatrudnionych w ramach programów referencyjnych jest o 25 proc. wyższy niż w przypadku utrzymania pracowników zatrudnionych w toku tradycyjnej rekrutacji.

Coraz więcej firm korzysta z tego sposobu przeprowadzania rekrutacji. Potrzebna jest jednak zmiana stosunku naszego społeczeństwa do takiego sposobu poszukiwania kandydatów do pracy – oczywiście wymagane jest również, żeby pracodawcy korzystający z tej formy rekrutacji brali w pierwszej kolejności pod uwagę umiejętności i kwalifikacje kandydatów, polecenie kandydata powinno być oceniane jako dodatkowa wartość. 


2013-11-12 ,