Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Nauka nie jedno ma imię: naucz się koncentracji, popraw pamięć

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_70a7af27f74566771.jpg
Nauka nie jedno ma imię: naucz się koncentracji, popraw pamięć
Marzysz o tym, aby na ważny egzamin uczyć się kilka godzin, zamiast kilkunastu? Jest to możliwe, ale trzeba sobie ku temu stworzyć odpowiednie warunki. Poprawa koncentracji oraz metod zapamiętywania może się być w twojej nauce bardzo owocna. A wystarczy na to poświęcać niewiele czasu każdego dnia. 

Siadając do książek niejednokrotnie myślałeś sobie: „jak bardzo mi się nie chce”. Czytałeś notatki, jednocześnie mając wrażenie, że nic z nich nie zapamiętujesz. Co chwila coś cię rozpraszało: a to stojący obok komputer, a to odgłosy za oknem. Niestety niewiele osób zwraca uwagę na dostateczną koncentrację w trakcie nauki. A to przecież bardzo źle. Ty jednak nie musisz być jedną z takich osób. Przecież wystarczy przeprowadzić bardzo prosty rachunek matematyczny, aby zobaczyć, jak bardzo ważna jest koncentracja i umiejętność zapamiętywania w trakcie nauki. Jeśli spadają one o dwie trzecie, na naukę danego materiału potrzebujemy już nie godziny, a trzech. To bardzo nieopłacalne gospodarowanie własnym czasem, prawda. A lepiej przecież z tych trzech godzin jedną poświęcić na ćwiczenie koncentracji, drugą na naukę, a trzecią mieć po prostu dla siebie. 

Skup się!

Dla wielu studentów przygotowanie do sesji kojarzy się z dwoma rzeczami: hektolitrami wypitej kawy oraz nieprzespanymi nocami. A z tego na początek trzeba zrezygnować, jeśli chce się, aby nasza nauka była skuteczna. Owszem, dwie kawy dziennie można wypić, ale ich większe ilości powodują efekt odwrotny, czyli senność, brak skupienia i rozdrażnienie. Z kolei nauka nocami jest bardzo nieefektywna i oznacza marnotrawienie naszego czasu. 

Jeśli chcesz rzeczywiście poprawić swoją koncentrację w trakcie nauki, zacznij ją ćwiczyć efektywnymi metodami. Po pierwsze musisz zadbać o odpowiednie warunki zewnętrzne. Nigdy nie będziesz skupiony, leżąc na łóżku do góry brzuchem. Nauka do sesji to koniecznie pozycja siedząca, najlepiej twarde krzesło i biurko lub stół. 

Po drugie zadbaj o to, aby nic cię nie rozpraszało. Jeśli nie uczysz się z komputera, wyłącz go, a jeśli już musisz z niego korzystać, zamknij przeglądarkę WWW oraz komunikatory internetowe. Wyłącz nawet telefon i zapewnij sobie ciszę, ewentualnie delikatną, nierozpraszającą muzykę, najlepiej poważną. Radio odpada. 

To jeszcze nie oznacza, że będziesz skoncentrowany. W okresie sesji musisz rzeczywiście zmienić tryb życia, ale bynajmniej nie na nocny. Do nauki siadaj wyspany i najedzony. Stosuj proste metody, które nie są ani magnezem w pigułkach (chociaż ten w trakcie sesji warto zażywać) ani cudownymi pastylkami rozpuszczanymi w wodzie. Przed rozpoczęciem nauki do sesji warto przeprowadzić proste ćwiczenie: ustaw sobie stoper na piętnaście sekund i wpatruj się w odmierzanie czasu. Jeśli coś Cię w tym czasie rozproszy, powtórz ćwiczenie. 

Motywuj się. Nastaw się na cel. A przede wszystkim uwierz w siebie. Osoby, które nie są pewne, ze sobie z czymś poradzą, jednocześnie nie są pewne, czy potrafią się do tego przygotować. Egzamin w sesji zdasz dlatego, że jesteś pewny, że go zdasz i tym samym wiesz, że się do niego nauczysz. 

W dniu, który chcesz poświęcić na naukę, nie planuj niczego innego: ani załatwiania spraw na mieście, ani tym bardziej imprezy wieczorem. Rób przerwy, ale nie za długie po kilku godzinach zrób dłuższą przerwę. Najlepiej wtedy odświeżysz umysł, jeśli wykonasz jakieś ćwiczenia fizyczne. Możesz iść pobiegać lub pojeździć rowerem przez pół godziny lub w innym pomieszczeniu porobić przysiady lub pompki. 

Ćwicz pamięć

Wiele osób tak robi, ale nie oszukujmy się. To nie jest dobry sposób na naukę. Jeśli chcesz nauczyć się materiału z całego semestru przez kilka godzin na dzień przed egzaminem, prawdopodobnie uda ci się go zaliczyć na jakąś niższą ocenę, ale nie licz na to, że cokolwiek z tych wiadomości zapamiętasz na dłużej. Dlatego istotą zapamiętywania w trakcie nauki jest jej rozłożenie w czasie. Jeśli więc zdecydowałeś się poświęcić cały dzień na naukę, zmieniaj przedmioty. Mózg może zacząć się nużyć jednym typem informacji, dlatego należy mu je rotować. Nauka do sesji pięciu przedmiotów równolegle przez pięć dni będzie bardziej owocna, niż poświęcanie jednego całego dnia na dany przedmiot. Dzień przed egzaminem lepiej zaś robić zrobić sobie przerwę i poświęcić tylko godzinę lub dwie na ostateczną powtórkę. 

Chcesz szybciej zapamiętywać. Wykorzystuj możliwości swojego mózgu, który jest przede wszystkim narzędziem do myślenia, a nie gromadzenia informacji. Im mniej abstrakcyjny będzie dla niego zbiór informacji, tym lepiej będzie on przyswojony. Dlatego najczęściej polecane techniki pamięciowe to te, które są oparte na skojarzeniach. Kojarz więc fakty, których się uczysz z czymkolwiek, co jako pierwsze Ci przychodzi do głowy. Jeśli życiorys jakiejś postaci skojarzy ci się z czereśniami, bo te akurat lubisz, bardzo dobrze: wtedy na egzaminie myśląc „czereśnie”, staną ci przed oczyma fakty, których przed kilkoma dniami się uczyłeś.

2012-09-14 ,