Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

List motywacyjny

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_239c01a14f4956856.jpg
List motywacyjny

List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym skierowanym bezpośrednio do osoby podejmującej decyzję rekrutacyjną, którego celem jest opisowe przedstawienie kandydatury w kontekście wymagań stanowiska pracy.

Szkielet i  formatowanie listu motywacyjnego są precyzyjnie określone. Od kandydatów wymaga się przestrzegania standardowego wyglądu i rozkładu treści zawierającego dane kontaktowe i formalne, wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

  • Dane kontaktowe kandydata, miejscowość wraz z datą, odbiorca. Podane w tej sekcji dane są niezbędne dla rekruterów do efektywnego zarządzania dużą ilością dokumentów aplikacyjnych.
  • Wstęp. Celem wstępu jest poinformowanie rekrutera na jakiego stanowiska dot. przesłana aplikacja i czy jest to odpowiedź na konkretne ogłoszenie, a jeśli tak, to na jakie. Jeżeli kandydat przesłał swoją aplikację do pracodawcy, dowiadując się o wakacie w inny sposób, również powinien o tym napisać. 
  • Rozwinięcie. Jest to kluczowa i najobszerniejsza sekcja listu motywacyjnego. Umieszcza się w niej doświadczenia zawodowe i edukacyjne oraz kompetencje i cechy osobowościowe, które świadczą o dopasowaniu do stanowiska i wymogów pracy. Jest to również miejsce na poinformowanie rekrutera o sukcesach zawodowych, awansach, szczególnych osiągnięciach, czy zakończonych powodzeniem projektach.
  • Zakończenie. W ostatniej części dokumentu podkreśla się zainteresowanie ofertą pracy oraz wyraża się gotowość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej by pełniej zaprezentować własną osobę.
List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4, adresuje się go do konkretnej osoby bądź instytucji i jest dokumentem o wymowie formalnej.

Przyjmuje się, że list motywacyjny zapisuje się w formacie pliku wyszczególnionym w treści ogłoszenia. Jeśli nie wskazuje ona na żaden konkretny format pliku to poleca się format PDF lub .doc.    

2011-10-21 ,