Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Czym jest ROWE?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f227c0374f2477362.png
Czym jest ROWE?
Wiecznie trwający weekend? Czemu nie. Choć wydaję się to być absurdem – jest możliwe.  Gwarantuje to  środowisko pracy, które jest ukierunkowane wyłącznie na wyniki powierzonych wcześniej zadań. To właśnie w nim pracownicy mogą pracować tak, jak chcą. Nikt nie patrzy im na ręce, a motywacją do realizacji zadań jest tylko i wyłącznie zbliżający się, wielkimi krokami - deadline, a nie sam szef czy manager.


ROWE - to o nim wspominam powyżej. Z angielskiego Results-Only Work Environment czyli środowisko pracy skoncentrowane tylko i wyłącznie na wynikach. W tym modelu zarządzania zasobami ludzkimi to pracownik decyduje kiedy i w jakim wymiarze godzin chce wykonywać powierzoną mu pracę. Co więcej? Sam decyduje o tym gdzie wykona daną pracę, ale i również  ile dni płatnego urlopu wypoczynkowego wykorzysta.  Warto wspomnieć, że w ROWE to pracownik decyduje o tym ile dni wolnych od pracy mu się należy. Innymi słowy  – „rób co chcesz” , ale zadania wykonane być muszą – to nie podlega dyskusji.

ROWE został stworzony przez dwie amerykanki – Cali Ressler oraz Jody Thompson, które obecnie prowadzą firmę CultureRx, pomagając wdrożyć swój innowacyjny system zarządzania w wielu przedsiębiorstwach na terenie USA. Najprawdopodobniej ROWE to kolejny przykład, w którym pracodawcy mogą przetestować lojalność swoich pracowników.

Przedsiębiorstw wprowadzających ROWE, nawet w USA, jest niewiele. Powodem tego może być fakt, iż ROWE, wbrew pozorom, nie jest dla wszystkich. Tylko w niektórych przypadkach specyfika zawodu pozwala na nienormowane godziny pracy. Styl zarządzania oparty na wynikach sprawdzi się, na pewno, w dziedzinach biznesu ukierunkowanych na kreatywność, tj: marketing, reklama czy IT.

ROWE jest bogatszym kuzynem z Ameryki naszego zadaniowego czasu pracy, dlatego wprowadzenie ROWE w Polsce mogłoby być trudne. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wymaga od pracodawcy prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika, a to godzi w jedną z zasad  Results-Only Work Environment jaką jest – pracuję tyle, ile chcę. W miejscu pracy muszą zostać spełnione wszystkie zasady bezpiecznej i hipicznej pracy. W ROWE pracownik może pracować tam gdzie ma na to ochotę, a kwestia BHP w takich przypadkach może pozostać dyskusyjna.
2013-09-13 ,